Pust.cz

Server pro učitele půstu
It is currently Sun Jan 21, 2018 4:42 pm

All times are UTC

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Kudy ze žumpy k Pravdě
PostPosted: Mon Nov 03, 2008 1:05 pm 
Site Admin

Všichní Hledající mají jeden společný poznatek a cíl: Zjistili, že hromadění majetku zřejmě není to, čeho by měl člověk v životě dosáhnout a co by v životě dávalo nějaký smysl. Cílem je pak najít cestu ke svobodě ze zajetí materie. Žumpoidní společnost žádný jasný návod neposkytuje a navíc vyžaduje stále větší pozornosti a času jedince za účelem řešení stále se zvětšujících problémů společnosti, které v realitě ani řešení nemají. Společnost a lidé hledající Pravdu - dva pojmy, které nikdy nešli dohromady. Tak to bylo kdysi, je tak i teď a bude to tak i v budoucnosti. Hledající situaci řešili podle možností: Pobytem v lese, v horách, v klášterech, jeskyních - prostě daleko od lidí. Pro někoho je jednoduché sbalit se ze dne na den a odejít do samoty, jiný člověk se na tento krok musí dlouho připravovat. Záleží na mnoha okolnostech.

Jak se s nutností odejít vypořádat je velmi častou otázkou v mém mailboxu.

Dle mých zkušeností hledajícímu začátečníkovi na nějaký čas úplně stačí "knoflíkové" odpojení od žumpy. Stačí zapomenout, kde má rádio a televize hlavní vypínač či dálkové ovládání a nevšímat si denního tisku.
Vyzkouší - li hledající výše uvedené kroky alespoň na týden, zjistí kolik ušetřil času, jak se zklidnila jeho mysl a že okolní prostředí dostává úplně jiné dimenze, než jaké vymezují žumpoidní sdělovací prostředky.

Přikládám dva linky pro ty kdož chtějí pochopit výše uvedené poznatky více do hloubky.

Smutné začátky:
http://vznikcsr.wordpress.com/
Stejně smutné pokračování:
http://www.blisty.cz/2008/7/30/art41840.html
Současnost a realitu dnešních dnů zná každý: http://www.cs-magazin.com/

V žumpě se se to zmítá jako na rozbouřené lodi která jede chvíli plnou parou do prava, vzápětí pak zas do leva. Tedy nic pro oči a duši hledače Pravdy, klidu míru a spokojeného, vyrovnaného života.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Nov 04, 2008 4:09 am 

Tak musím jen potvrdit Pavlova slova. Nebyla jsem nikdy až tak velký konzument, ale přesto byla jsem. Postupně se mi začaly otevírat oči a já z úžasem hleděla na to všechno "dění" jakoby z druhé strany, z nadhledu.
Cítila jsem takový příval radosti, že vidím a chápu a že jsem tuto možnost dostala.

Lidi se honí za penězi, jsou nervózní, vzteklí, závistiví a vlastně proč se za penězi honí - aby je pak mohli zase směnit za něco materiálního co je za nějaký čas omrzí, nebo aby si koupili haldu mrtvého, zasoleného nebo přeslazeného jídla, aby jeli na drahé dovolené,
ale ne proto, aby tam objevovali pocit jiného stylu, ovzduší a odpočinku, ale aby se vyrovnali a mohli pyšně říct, kde všude byli. Pak drahými fotoaparáty nebo kamerami natáčí a na svých stále dokonalejších televizích to předvádějí doma těm, které to vlastně nezajímá, protože tam nebyli a naopak jim závidí a přemýšlí, kam pojedou oni, aby je trumfli. Není to samozřejmě pravidlo, ale takhle nějak to běží. Ten jejich bludný kruh života se otáčí stále rychleji a pokud chce konzument stačit, musí vydat další síly a přepínat se a o to je nervóznější, chybí mu čas...

Je tak osvobozující a krásné se za ničím nehonit, nesnažit se jít s dobou a být jako ostatní. Užívat si, poznávat a ŽÍT.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Nov 04, 2008 5:41 am 
Site Admin

Quote:
ŽÍT
pěkné Pavlínko, jak si tedy představuješ Ty i ostatní zde, že vypadá den člověka který ŽIJE? Co dělá? Kolik hodin jí , spí, pracuje, odpočívá?

Pohled z druhé strany - dokáže někdo říci, kdy a v kterém okamžiku může půstující říci dívám se TEĎ z druhé strany?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Nov 04, 2008 6:11 am 

Když jím, tak nejoptimálnější je "miska rýže" denně nebo za dva, tři dny, respektive hrst něčeho, nejlépe zeleniny nebo ovoce denně. Jakmile jím více, tělo je více unavené.

Když dodržuji výše uvedené pravidlo, což se neustále učím a ve společnosti je to těžší, společnost je omezující a je těžké se ubránit svým chutím, i když není hlad, když tedy dodržuji, stačí jít spát ve dvanáct a už ve tři jsem vzhůru. Vyčištěné tělo člověka vykopne z postele a chce jít běhat.

Čím více fyzicky pracuji, tím více mám energie a jasnější mysl.

Pokud se vůbec nehýbu, tělo potřebuje více odpočinku ve spánku.
Pokud se tělo nehýbe, vede to k neživotu (ve společnosti k sezení u televize a žraní a z toho plynoucí nemoci).

Pokud se mysl často během dne zabývá modlitbou "nahoru", tělo je uvolněnější a pružnější. Optimální je mít vědomí o Vesmíru, Bohu, Jednotě neustále ve vědomí, prostě být pozorný a neusnout zpátky do snu.. ovšem, to už je teorie :).

Takže špátky ke zkušenostem: málo jíst (do polosyta jest opravdu malilinko), málo pít a hodně fyzicky i duševně pracovat.
Pracovat = dělat to, co mě baví a co mě naplňuje.
A milovat...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Nov 04, 2008 6:21 am 
Site Admin

Jo, jenže Ty seš ve hvězdách, ale okolo sebe v soukromí i v práci máš hledající žáky, jejichž cílem je taktéž najít cestu, jak se dostat ven ze žumpy . Zkušeností máš dost - jak bys poradila hledajícímu žáčkovi aby si rozdělil den?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Nov 04, 2008 7:02 am 

Každý člověk je jiný.. má jinou práci a povinnosti (a výdaje) a je jinak vytížený..

NEmám pocit, že bych měla někomu radit, jak si má rozdělit den...nevím přesně, co tím myslíš.?

Zatím řešíme "banality" - vyhýbat se chemizovaným a mrtvým potravinám, nejíst cukr, sůl, odlehčit tedy jídelníček v typu stravy a množství. Lidé jsou překvapeni, když se zeptají (a je právě druhá, třetí hodina odpolední), co tedy snídám, tak jim řeknu, že dneska jsem ještě nejedla. Pro ně je těžké si uvědomit, že zaběhlé zvyky (jíst 5x denně) lze klidně postupně zrušit. Natož jim organizovat den. Na to si postupně přijdou sami, když začnou s půstama.... pokud mají zájem, poradím zařadit půldny lačnění, třeba nejíst od oběda do snídaně postupně to prodlužovat. A pravidelně.

Nejde někomu naordinovat - ráno vstaň, zacvič si, nejez, pracuj hladový, bez práce nejsou koláče a jez dopolosyta, když ten člověk je nevyčištěný, nezharmonizovaný.... na druhou stranu, lidi z koncentráku dostali kouř fyzicky a psychicky, nedostali najíst a prý, ti, co přežili, byli (jsou) zdraví. Tvrdý život a strádání je asi také rychlovýtah "nahoru"...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Nov 04, 2008 7:58 am 

Mílo, to jsi napsala moc hezky.
Pavlíku, já jsem tím ŽÍT myslela hledat a nacházet cestu výš, bez potřeby materiálních nadbytků. A to je krásné, to objevování právě třeba i to jak si rozdělit den, co jíst - třeba si myslím, tak tenhle styl mi vyhovuje a pak objevím něco, co mi vyhovuje víc a ukáže mi to další možnosti a já to úplně "překopu", změním... Asi přijde čas, kdy nebude co měnit, dojdu k nějakému úplně nejjednoduššímu modelu života, ale teď jsem na cestě a ta cesta mě baví.
A tím "pohled z druhé strany" to jsem myslela tak, že např. jsem sice věděla, že reklama je blud, ale postupně jsem objevila mnohem větší souvislosti v tom, jak celý dnešní "normální život" je lež a klam nejen v reklamě, je to provázané všechno se vším a já vím, že do téhle roviny nepatřím. Jsem prostě nad tím - to je můj pocit a dělá mi dobře. (Nechápu to ale tak, že bych byla něco víc než jiní, to v žádném případě, prostě mám jen radost, že jsem jinde).

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Nov 04, 2008 9:39 am 

Pavel wrote:
Pohled z druhé strany - dokáže někdo říci, kdy a v kterém okamžiku může půstující říci: Dívám se TEĎ z druhé strany?

Moc nerozumím otázce.. Jen mě napadá, že SYTÝ HLADOVÉMU NEVĚŘÍ...

Už víme, že většina půstujících pozná pohodu půstu a je schopná pobýt na obědě s druhými lidmi, dívat se jakoby odjinud, půstující může i připravovat jídlo pro druhé, aniž by okusil. NEní to problém, pokud je stále odladěný od jídla.. Ovšem, někdy se lze velmi rychle naladit a tomu stačí pouhá myšlenka a už se sbíhají sliny. A od myšlenky k činu není daleko.

Ale Ty jsi možná myslel něco jiného, viď?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Nov 04, 2008 10:14 am 

Před pár lety jsem si sepsala tyto body, část byla v knize, část jsem si dopsala

1/ CVIČENÍ
Nebuďte líní a 30 min denně věnujte jogovému cvičení (Pět Tibeťanů, ásany či břišní civiky).
NebuĎte líní a nachoĎte denně 5 km nebo běhejte.

2/ NECVIČÍTE ?? Tak nejezte.
Tato slova se musí stát vaší devizou.

3/ JEZTE DO POLOSYTA, pokud denně cvičíte a přijde na vás skutečný hlad. Jezte jen, pokud jste v klidu. Stres, negativní myšlení má silný vliv na nesprávné trávení.

4/ NEJEZTE, nemáte-li chuť a hlad!
NEjezte v noci a před cvičením.

5/ ZVLÁŠTĚ PEČUJTE O DUCHOVNÍ ZDRAVÍ a klid.
Pro zajištění zdraví, síly a štěstí je duchovní zdraví důležitější než jídlo

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC