Pust.cz

Server pro učitele půstu
It is currently Sun Jan 21, 2018 4:45 pm

All times are UTC

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Návratovka..
PostPosted: Tue Jan 09, 2007 6:55 pm 

Pár postřehů, které mám ze čtení dřívějších příspěvků a nevím proč je to lepší tak či onak, či jaký význam nebo efekt to má...

1. proč je lepší začínat zeleninou než ovocem?
2. proč má být ta zelenina napařená? (vadí něčemu čerstvá?)
3. proč je lepší mít některé plody zbavené slupky (rajčata, jablka..)?

díky za info 8)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 9:21 am 

Je to dáno zkušeností většiny že je to tak nejlépe. Mně slupky rajčat nevadí, příliš sladké ovoce ano, syrová zelenina v prvním dnu nevím.

Profile  

Post subject: Re: Návratovka..
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 10:12 am 

Kamila wrote:
Pár postřehů, které mám ze čtení dřívějších příspěvků a nevím proč je to lepší tak či onak, či jaký význam nebo efekt to má...

1. proč je lepší začínat zeleninou než ovocem?
2. proč má být ta zelenina napařená? (vadí něčemu čerstvá?)
3. proč je lepší mít některé plody zbavené slupky (rajčata, jablka..)?

díky za info 8)

Někde zde již Pavel popisoval, že ta napařená zelenina nejlépe obnoví ochranný povlak ve střevech.
Chce to pečlivěji číst. Nevidím důvod mu nevěřit. :wink:

Profile  

Post subject: Re: Návratovka
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 8:29 pm 

No, já jsem naopak od Pavla někde četla, že střeva žádný povlak nepotřebují.. ve smyslu, že holá střeva jsou ok, tak proč v nich furt chceme něco vytvářet ..?
Tak jak je to? Teď jsem z toho nějaká zmatená.. :roll:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 8:41 pm 

Kup si knihu, tam to jistě všechno nalezneš, už to tu bylo tisíckrát přetřásáno, takže to v té knize určitě bude.
Nebude asi moc lidí, kteří to sem budou psát stále dokola. :)

Petr

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 9:02 pm 

Knihu jsem právě přečetla a našla jsem tam právě, že střeva není potřeba ničím obalovat, ale nikde jsem tam nenašla proč.. Proto se ptám!
Pavlovi věřím a proto si zeleninku poctivě napařuji, ale prostě bych jen ráda věděla, jaký to má důvod.. :?:
Copak vy děláte něco jenom proto, že to někdo řekl a vůbec se nazajímáte o to, proč to tak je? Jaký to má pro vaše tělo v tomto případě smysl?
Je přece něco jiného důvěřovat své intuici, když se jedná o pocitové záležitosti, ale toto jsou fakta, která se jistě dají něčím podložit..

Pavle pomoc !!! :D Vždyť to jsou tak jednoduché otázky.. nešlo by na ně taky jednoduše a jednou provždy (jistě i pro ostatní) odpovědět? :wink:
Na stránkách půstu a vitariánů se přehrabuju už asi rok, ale tohle jsem prostě nikde nenašla.. pokud jsem teda něco omylem nepřeskočila.. tak pak sorry, jestli se to kvůli mně bude muset zopakovat 8)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 9:09 pm 

Petr wrote:
Mně slupky rajčat nevadí, příliš sladké ovoce ano, syrová zelenina v prvním dnu nevím.

Petře, děkuji za Tvůj příspěvěk. Věřím, že každému to samozřejmě bude vyhovovat lehce jinak.
Ale jak to funguje v tom těle mě prostě fakt zajímá :D !!!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 9:24 pm 

Když začínáš, potřebuješ někoho. Potom už získáš zkušenosti a nepotřebuješ se ptát "proč?", prostě děláš návratovku jak ti to vyhovuje a jak tělo reaguje. Sám jsem teď byl překvapený, jak se ještě po delší hladovce, pokud nepokazíš návratovku, dá dlouhou dobu čistit, i když už jsi v návratovce. Až jsem myslel, že zůstanu v mezistavu mezi půstujícím a jedlíkem. :)

Třeba ti někdo odpoví lépe, já důvěřuju lidem, kteří mají zkušenosti, ale zkusím to:
1. zelenina snad čistí, ovoce dává energii, proto se začíná zeleninou
2. já používám napařenou, protože mi připadá, že je stravitelnější (nezatěžuje tolik)
3. slupky jsou někdy hůře stravitelnější, tak asi proto. :)

Já osobně jsem se ovoci co nejdéle vyhýbal, rajčata v tuhle dobu v žádném případě, není na ně doba, navíc prý nejsou tím pravým lékem.

Petr

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Jan 10, 2007 9:44 pm 

peťo a není to náhodou naopak? ovoce čistí a zelenina dodává energii?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jan 11, 2007 9:20 am 

Kamila wrote:
Petr wrote:
Mně slupky rajčat nevadí, příliš sladké ovoce ano, syrová zelenina v prvním dnu nevím.

Petře, děkuji za Tvůj příspěvěk. Věřím, že každému to samozřejmě bude vyhovovat lehce jinak.
Ale jak to funguje v tom těle mě prostě fakt zajímá :D !!!

Dobrá, já to chápu tak, že po půstu, hlavně delším chybí jakýkoliv ochranný povlak (nezaměňovat s nežádoucími nánosy) a proto napařovat. O určitý agresivitě rostliných šťáv není snad pochyb, vždyť to rozežírá i kovy. Na slupky a jiný tvrdý věci si též střeva musí nejdřív zvyknout. Vždyť třebas několik týdnů se střevo vůbec nehýbalo, tak mu dát čas vzpamatovat se a ne do něj cpát hned tvrdý věci. Mně ale po třech týdnech slupky rajčat nevadili, ale jablko má třebas už tvrdší. S tou zeleninou nebo ovocem - současný ovoce má až 30 x víc cukru než kdysi, tak to není až tak přirozená a vyvážená potrava. Proto zelenina. Navíc ovoce nemusí být vždy zcela dozrálý, to by pak byl dost velký šok hned na začátek. Zní mi to tak logicky a i vyhovuje.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jan 11, 2007 10:26 am 

mirka wrote:
peťo a není to náhodou naopak? ovoce čistí a zelenina dodává energii?

Je. Zelenina=síla, ovoce=čištění :wink:

Profile  

Post subject: Re: Návratovka
PostPosted: Thu Jan 11, 2007 4:52 pm 

Kamila wrote:
No, já jsem naopak od Pavla někde četla, že střeva žádný povlak nepotřebují.. ve smyslu, že holá střeva jsou ok, tak proč v nich furt chceme něco vytvářet ..?
Tak jak je to? Teď jsem z toho nějaká zmatená.. :roll:

Přesně je to zde : http://pust.cz/phpBB2/viewtopic.php?t=37 a trochu níže je to vysvětleno o jaký povlak se jedná. :wink:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Jan 11, 2007 6:14 pm 

No tak vidíš, mám neznalost v teorii půstování.
Díky všem za opravu, alespoň tu nebudou nesmysly.
Alespoň je vidět, že teorie není nejdůležitější, stačí praxe. :)

Petr

Profile  

Post subject: poděkování
PostPosted: Thu Jan 11, 2007 9:02 pm 

Vám všem teď patří mé velké díky.. Jsem moc ráda, že jsou tu lidé jako vy a že si pamatujete kde už jednou byly napsány ty správné informace.. :) nebo to dokážete rychle najít (jako třebas teď pro mě) :)
Uvědomila jsem si, že byť už jsem to četla, něco taky rychle zapomínám :roll: Mám se ještě co učit..
Každopádně je mi teď už vše jasnější a dává mi to smysl.. :)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Mar 03, 2007 4:06 pm 

Poradte prosim prosim!
Drzela jsem 7cku, 1. den navratovky zacala malym kouskem naparene dyne a brokolice, pak k obedu opet kousek dyne, brokolice a mrkve, stejne i vecer. Dalsi den k snidani strouhane jablko, k obedu brokolice a jina zelenina, odpoledne strouhane jablko, k veceri zase napar. zelenina a trochu kvasene zeleniny a trosku mandli. Dalsi den rano jablko, k obedu salat, mrkev, olivy...
Muj problem - vubec, ani na chvili se nedostavil ten pocit navratu sil - porad jsem dost malatna a ospala. Nevim, jestli to neni jeste horsi nez pred tim... Taky jsem mirne podrazdena a chvilema mam skleslou naladu. Nemam silu vyjit do schodu... Uz chapu moji starou babicku, ze se ji nechce nikam chodit :-) Cim to je? Udelala jsem nejakou chybu?
Moc dekuju vsem za odpoved
Svetylko

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC