Pust.cz

Server pro učitele půstu
It is currently Thu Feb 22, 2018 12:35 pm

All times are UTC
Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: O pitném režimu
PostPosted: Fri Jan 26, 2007 3:56 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 20, 2006 8:44 pm
Posts: 131
Location: 80333 Mnichov
O pitném režimu

Člověk denně v průměru vyloučí asi 2,5 litru vody močí, stolicí, dýcháním i kůží. Organismus však musí mít vyrovnanou vodní bilanci a tak, aby tyto ztráty uhradil, musí vodu přijímat. Asi třetina litru „nové“ vody se denně vytvoří v těle metabolickou činností, vody vázané v potravě přijmeme asi 900 ml. To znamená, že zbytek (asi 1,5 litru) musíme do těla dodat přímo ve formě tekutin. Každý den, po celý život. Za 70 let to představuje téměř 40 tisíc litrů vody (tekutin).

Kvalita těchto tekutin a jejich průběžný příjem ve správném množství jsou důležitým předpokladem zachování zdraví, duševní pohody i pracovní výkonnosti. Tento článek by měl pomoci lidem, kteří se zajímají o své zdraví nebo o zdraví svých bližních, jak zdravě naplňovat pitný režim a orientovat se ve všudypřítomné reklamě na „nejlepší“, „nejchutnější“, „nejzdravější“ či „nejpřírodnější“ nápoje a vody, které bychom si (podle reklamy) měli dopřávat každý den v co největším množství.

Proč vlastně pít?

Dostatek tekutin zajišťuje látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin čili vylučování škodlivých látek, které v těle vznikají. Umožňuje také plnou výkonnost doslova všech ostatních orgánů, tělesných i duševních funkcí a v neposlední řadě figuruje i podpora normálního vzhledu pokožky. Naopak nedostatek vody v organismu (tzv. dehydratace) způsobuje problémy akutní i chronické povahy.

Akutními příznaky mírné dehydratace jsou bolesti hlavy, únava a malátnost, pokles fyzické a duševní výkonnosti včetně poklesu koncentrace. Ztráta tekutin na úrovni 2% tělesné hmotnosti představuje ztrátu až 20 % výkonu. U dětí se tak snižuje schopnost sledovat vyučování, což může nepříznivě ovlivnit jejich školní výsledky. Při 5% dehydrataci již hrozí přehřátí, oběhové selhání a šok.

Mírný, ale dlouhodobý nedostatek tekutin, který v denním shonu mnohdy ani neregistrujeme, pak může mít za následek i vážné zdravotní poruchy. Vedle opakované bolesti hlavy nebo zácpy může docházet k poruchám funkce ledvin a vzniku ledvinových a močových kamenů. Dehydratací se také zvyšuje riziko vzniku infekce močových cest, zánětu slepého střeva, některých druhů rakoviny (např. konečníku a močového měchýře) i kardiovaskulárních chorob. Navíc se předpokládá, že i řada jiných tzv. civilizačních chorob je důsledkem nesprávné životosprávy včetně nedostatku tekutin, resp. že některé civilizační choroby jsou buď prvním příznakem nebo následkem trvalé mírné dehydratace.

Kolik pít?

V některých reklamních, populárních i odborně se tvářících textech se lze dočíst, že každý by měl denně vypít nejméně 2 až 3 nebo dokonce 3 až 4 litry vody (tekutin), což je ale pro většinu populace nesprávné a neadekvátně nadsazené doporučené, které možná platí „ve špičkách“ (extrémně horké dny nebo velká fyzická zátěž), ale ne v běžném životě.

Potřeba tekutin je přísně individuální záležitost(!), která záleží na mnoha vnějších i vnitřních faktorech – například na tělesné hmotnosti, věku a pohlaví, složení a množství stravy (obsah vody, soli, bílkovin a kalorií), tělesné aktivitě, teplotě a vlhkosti prostředí včetně proudění vzduchu, druhu oblečení a teplotě těla, aktuálním zdravotním stavu, zavodnění organismu atd.

Každý člověk má svou optimální potřebu volných tekutin, která se navíc v čase mění. Tato potřeba se může pohybovat od méně než jednoho litru za den (u člověka se sedavým zaměstnáním, který konzumuje převážně zeleninová, obilninová a luštěninová jídla s nízkým obsahem soli) až po několik litrů za den (u člověka, který konzumuje příliš slanou i sladkou stravu s malým obsahem tekutin a vysokým obsahem energie a fyzicky intenzivně pracuje, sportuje nebo se pohybuje v horkém prostředí). U druhé kategorie pak může denní potřeba přesáhnout třeba i pět litrů. Každý si musí nalézt (resp. stále nalézat) své optimální množství tekutin!

Na potřebu pití nás může upozornit žízeň, ale je dobré vědět, že žízeň není časnou známkou potřeby vody, protože se objevuje až v okamžiku 1-2% dehydratace. Pocit žízně se navíc snižuje ve vyšším věku. Na druhou stranu zvýšený pocit žízně může být i příznakem některých chorob (např. cukrovky) a existuje i tzv. návyková žízeň, která nemusí být známkou potřeby tekutin.

Vyšší riziko dehydratace je u malých dětí, které mají malý objem celkové tělesné vody a běžné denní ztráty představují jeho značný podíl, a u starých lidí, u nichž se objem celkové tělesné vody rovněž snižuje, zhoršuje se schopnost ledvin vstřebávat vodu a pocit žízně bývá oslaben.

Při hledání individuální potřeby tekutin se můžeme opřít o několik základních příznaků. Příznakem nedostatku tekutin je vedle pocitu žízně také sucho v ústech, oschlé rty a jazyk, malé množství tmavě žluté moči, tendence k zácpě, škytavka při jídle, tlak v okolí žaludku nebo suchá pokožka. Naopak příznaky nadbytku tekutin jsou: časté močení (zvláště v noci), klidové pocení v normálních teplotních podmínkách, vlhké ruce či nohy, bolestivost bodu vzadu uprostřed lýtka (při stisku prstem).

I když nedostatek tekutin se pojí s více riziky, je nutné říci, že ani jejich stálý nadbytek – tedy pití výrazně vyššího množství tekutin, než tělo potřebuje – není pro organismus zdravý. Dochází tím k přetěžování ledvin a srdce, což může postupně vést k oslabování až selhávání jejich funkcí.

Co vlastně pít?

I když nejzdravějším nápojem je čistá voda, člověk si může bez obav dopřávat pestřejší skladbu nápojů. Je však nutné preferovat vhodné nápoje a omezovat spotřebu nevhodných a zacházet opatrně s těmi nápoji, které mohou být podmíněně vhodné či nevhodné podle toho, kolik a jak často je pijeme.

MUDr. František KOŽÍŠEK, CSc., Státní zdravotní ústav, Praha

http://www.szu.cz/chzp/voda/


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 07, 2007 8:35 am 
Offline

Joined: Thu Nov 16, 2006 1:47 pm
Posts: 31
prečítala som si o pitnom režime a ďakujem za túto informáciu. Aspoň vidím, že som aj v tomto iná ako vačšina. Normálne žijem, k lekárom nechodím. Stravujem sa prevažne ovocím a zeleninou a zvačša už nepijem nič. Pôsty skúšam na sebe posledné tri roky. Vypijem pri nich minimálne množstvo destilky pretože necítim potrebu piť viac. V ústach nemávam sucho, moč nie je tmavý a moje pôstne ťažoby mávam celkom nezávisle od toho či pijem alebo nie. Naopak, ťažobu vystrieda vela energie bez ohľadu na to, či sa napijem alebo nie.
Denne behávam a cvičím, občas si vypijem pohár džúsu, alebo minerálky keď cítim smad a zatiaľ som nedorástla k tomu, aby som pila len pre dodržanie pitného režimu


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 09, 2007 8:18 pm 
Offline

Joined: Tue Sep 26, 2006 7:16 pm
Posts: 11
Ahoj Míťo, jak do toho zapadá suchý půst?
Ještě před rokem jsem dodržovala pitné režimy doporučované "odborníky", ale v poslední době jsem převážně na živé stravě a vidím to stejně jako Lea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Nastavení volnoběhu
PostPosted: Sun Feb 18, 2007 2:31 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 20, 2006 8:44 pm
Posts: 131
Location: 80333 Mnichov
Vidím to a žiji stejně jako Lea, ten članek jsem zařadil jako ukázku, jak smýšlí "odborníci" co studovali nemoci,
které jsou zdroj jejich obživy.

Úryvek z jejich textu :

>> Člověk denně v průměru vyloučí asi 2,5 litru vody močí, stolicí, dýcháním i kůží. Organismus však musí mít vyrovnanou vodní bilanci a tak, aby tyto ztráty uhradil, musí vodu přijímat.
Asi třetina litru „nové“ vody se denně vytvoří v těle metabolickou činností, vody vázané v potravě přijmeme asi 900 ml.
To znamená, že zbytek (asi 1,5 litru) musíme do těla dodat přímo ve formě tekutin. <<

může dovést k úvaze, že snížit vylučování vody lze do urcité míry ovlivnit svýmy zvyky. Prednosti pěkně popsala Lea.

>> Voda je rozpouštědlem mnoha látek, které přijímáme. Velice významně se uplatňuje v metabolismu na všech úrovních.
Je ovšem také nosičem minerálů, stopových prvků a mnoha dalších elementů.
Tělo vodu také potřebuje jako chladící kapalinu a brání tak přehřáti organismu procesem pocení.
Další funkcí vody je odplavování zplodin vznikajících při metabolických procesech ve formě moči.
Samotný metabolizmus spotřebovává také určité množství vody (cca 300 ml).
Průměrný člověk vydá denně cca 2 - 2,5 l vody, z toho 1 - 1,5 l močí, cca 600 ml pocením a cca 300 - 400ml je spotřebováno metabolickými pochody.
V extrémních klimatických podmínkách může být ztráta vody pocením až 4 l za den.
Při ztrátách vody dochází také k úbytku minerálů. Spolu s potem odchází hlavně sodík. Močí se vylučuje převážně draslík.
Tyto skutečnosti bychom měli respektovat a ztráty vzniklé provozem našeho těla pravidelně nahrazovat. <<
(zdroj: http://olinea.wz.cz/view.php?cisloclanku=2004110303)

Potenciální možnosti ke snižování ztrát vody vzniklé provozem našeho těla :

* močí : > Další funkcí vody je odplavování zplodin vznikajících při metabolických procesech ve formě moči. <
Taktéž odplavování skodlivých látek dodávaných tělu jen proto, ze jsme si na ne zvykli a proto na ně máme chut. Zde je velká šance k sebezdokonalení.
Vitariánství jako cesta - když prijímám méně škodlivin, ledviny a vsechny "filtry" mají méně práce.
Cerstvé živé rostliny mají v průmeru nad 90% vody, tím clovek prijímá více než nahore uvedenych 900 ml vody vázané v potravě.
A když jsou divoké nebo biologicky vypěstované, je to přírodou destilovaná voda s přídavkem široké palety (asi 30.000 do dnes lidstvu známych) sekundárních látek, ze kterych si organizmus může vybrat.

* stolicí : zde kdysi Pavel uvedl kravské lejno jako příklad konzistence stolice zdravě se živícího človeka. Díky vetšímu obsahu vody se částečně zmenšuje úspora vody močením.

* dýcháním : zde můžou poradit zkušení jogíni. Udržováním optimální relativní vlhkosti vzduchu v místnostech, kde většinu času přebýváme

* kůží : Primární úloha pocení je termoregulace, t.j. zabránit přehřátí organizmu. Volit izolacní vrstvu těla (oděvy, přikryvky) vždy tak, aby nedocházelo k pocení. Jednoduše proveditelné.

Otázka pro Pavla : Jak dlouhý život má proudový motor pri normálním režimu a jak dlouho vydrží v režimu "forsáž" ? (Ptákoviny) :mrgreen:


Last edited by Mita on Mon Feb 19, 2007 10:49 pm, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 18, 2007 8:35 pm 
Offline

Joined: Sat Jan 27, 2007 6:34 pm
Posts: 20
Vcera jsem se se divala na korejskou televizi /nekdy to davaji s angl. titulkama/. Mam tento chanel rada, protoze tam nedavaji blbosti a hodne se clovek od nich nauci.
Byl to skutecny pribeh 40-leteho korejskeho muze, zijiciho v primitivnich podminkach. Zije cely zivot v jednom dome se svou matkou a sourozenci s rodinami, kde na jejich dvorku je studna, ze ktere piji vsichni vodu.
TV stab tam prijel proto, aby zjistil, jestli je to opravdu pravda, ze ten clovek nikdy ve svem zivote nevzal jidlo do pusy, ale jenom pije vodu z te studny a zadnou jinou. Zjistili, ze prumerne denne vypije 25,5 l te vody.Ano - 25,5 l!
Pred tremi roky se mu stal uraz, kdyz spadl ze stromu a od te doby nemuze chodit. Tak ti lide z TV stabu ho vzali do mesta, aby ho prohledl lekar a pomohl mu. Po vsech prohlidkach a testech zjistili, ze je naprosto v poradku, jenom jeho mocovy mechyr je 4x vetsi, nez by mel byt. Kdyz odchazel od lekare, dali mu tabletky /nevim na co, jenom jsem videla jeho ruku plnou krabicek/ s tim, ze mu "to" pomuze a ze musi jist.
Po ceste domu stab nakoupil ruzne balene vody, mleko, pivo a samozrejme colu a limonadu. Nebyl schopen nic z toho polknout, u mleka se doslova otrepal a vyplivl a o balene vode prohlasil, ze je divna.
Jeho maminka uvarila polevku a on poprve v zivote zkusil jidlo. Nabral si jednu lzicku nejake zeleniny a polkl. Bylo na nem videt, ze to dela jenom pro svou maminku, aby mela radost. Ona vecne place, ze jeji kluk nechce jist. Ale vic do sebe nedostal.
Mam toho cloveka stale pred ocima a proto vam o nem pisu.
Vypada uplne normalne, neni hubeny, vypada na svuj vek, ale jeho oci byly tak zvlastni. Cele jeho telo mluvilo o tom, jak je skromny, jak nam rozumi, ze se trapime, ze neji, ale on je prece v poradku a mu nic nechybi a to porozumeni, ze my to nechapem a cemu se vlastne divime !?
Za celou tu dobu promluvil jenom par jednoduchych vet, ale to ostatni se dalo vycist z tech oci. Ta dobrota a laska a porozumeni a pokora.....
Lidi, ja mela vzdy problem dat sve pocity do slov a nevim, jestli mi ted rozumite...je to zvlastni clovek...jak z "jine planety".
Premyslela jsem, jestli jsem nekdy ve svem zivote videla takove oci, jako bych je znala, ale nemohu si vzpomenout....mozna u ditete, ja nevim.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Feb 20, 2007 5:06 pm 
Offline

Joined: Mon Sep 25, 2006 9:39 pm
Posts: 49
Location: USA, Zatec
bedrunko, moc zajimavy! Neni ten porad nekde na netu? Rada bych to taky zhledla...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 21, 2007 12:06 am 
Offline

Joined: Sat Jan 27, 2007 6:34 pm
Posts: 20
Ahoj Radko S.!
Je to chanel KB5 WORLD. Nevim, jestli to je na netu take. ja ziju v US a tento chanel je v zakladni nabidce.

Ted jsem si vsimla, ze taky zijes v US.
Nemam kabel ani dish /nechci, aby moje rodina sedela vecne u TV/, a KB5 je na chanel 41. Pres den se na to neda moc divat, ale vecer vetsinou maji zajimave porady.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 21, 2007 7:22 am 
Offline

Joined: Mon Sep 25, 2006 9:39 pm
Posts: 49
Location: USA, Zatec
bedrunka wrote:
Ahoj Radko S.!
Je to chanel KB5 WORLD. Nevim, jestli to je na netu take. ja ziju v US a tento chanel je v zakladni nabidce.

Ted jsem si vsimla, ze taky zijes v US.
Nemam kabel ani dish /nechci, aby moje rodina sedela vecne u TV/, a KB5 je na chanel 41. Pres den se na to neda moc divat, ale vecer vetsinou maji zajimave porady.


Tak zrovna ted jsem na chvilku v Cechach, ale do 3 tydnu budu zpatky vUS. Televizi tam nesleduju vubec, nemam tam ani antenu, nechci se tam televizi vubec zabyvat. Maximalne nekdy DVD, ale to si spis pustim ceskou TV po netu.... .Tenhle porad by me ale urcite zaujal... . Diky za reakci.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 26, 2007 3:51 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 21, 2007 8:55 am
Posts: 9
Ahoj, to je opravdu zajimave... Pusobi to na me tak, ze ten Korejec v minulem zivote pustoval a treba se dostal tak daleko, ze uz zadnou stravu nepotreboval... A v dalsim zivote proste uz mel k jidlu odpor a nepotreboval ho

_________________
Svetylko


Top
 Profile  
 
 Post subject: Destilovana voda
PostPosted: Wed Apr 11, 2007 5:48 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 13, 2007 8:42 am
Posts: 36
Location: Praha
Precetla jsem knihu i web,ale nikde jsem nenasla odpoved na to,co presne se deje v tele pri piti destilky.Je to hladova voda bez mineralu,takze by me to velmi zajimalo,obzvlaste pokud se ma pit i behem dlouhych pustu.Osobne mam za sebou 4x jednicku a jednu 3,kdy jsem pila vodu z vodovodu,pri posledni 1 jsem po poledni pila jen destilku-vecer me vubec nebolela hlava jako pri predchozich 1,ale tezko rici,zda to bylo vodou ci jiz castecnym ocistenim.Pomerne dost piji a za ono odpoledne a cast vecera jsem ji vypila 3l.Dekuji za odpoved.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Války kvůli vodě
PostPosted: Sun May 27, 2007 5:04 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 20, 2006 8:44 pm
Posts: 131
Location: 80333 Mnichov
Zničili jsme přírodu tak, že čisté vody bude čím dál méně.
Moře, řeky, potoky a dokonce deštová voda jsou tak silně zamořeny,
že z nich lze získat pitnou vodu jen vysoce složitou technologií,
několikanásobnym chemicko-technickym procesem.

Zdroj : (Poučné počtení ***)

Franz Alt 2007
Erstveröffentlichung
HÖRZU Nr. 20 | 11.5.2007

Voda není dodavatel minerálů pro člověka.
Jak vidno zříti, destilátor je dobrá investice.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Mléko není nápoj
PostPosted: Sun Jul 15, 2007 12:04 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 20, 2006 8:44 pm
Posts: 131
Location: 80333 Mnichov
Mléko jako dodavatel kalcia ? :mrgreen:
Co se týče kalcia v kravském mléce, je jeho obsah oproti lidskému mléku velmi vysoký.
Bohužel značný obsah fosfátů (5 x vyšší) než u lidského mateřského mléka
a alkalizace trávicího prostředí způsobují, že vstřebávání více než 2/3 kalcia je pozastaveno.
Vysoký obsah bílkovin v kravském mléce navíc vede k tomu,
že tělo vylučuje mnoho kalcia přes moč dokonce více, než je do těla v tomto mléce přivedeno.
Mléčné bílkoviny totiž obsahují asi 3 x více aminokyselin z obsahem síry než rostlinné bílkoviny.
Tento vysoký obsah aminokyselin s obsahem síry by při pravidelném konzumování mléka vedl k překyselení krve,
pokud by se tělo tomuto nebránilo. Tato obrana spočívá v tom, že je zásaditý fosfát kalcia uvolňován z kostí
a konečný produkt tohoto procesu – kalciumhydrogenfosfát – je vylučován přes moč.
Tímto způsobem kravské mléko odebírá kostem hodnotné kalcium.

nalezeno na :
http://coeliac.cz/diskuze/tema1110 Tristní počtení. :shock:

Až tato společnost najde Pavlův server ... :idea:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 17, 2007 11:33 pm 
Offline

Joined: Mon Sep 25, 2006 10:28 pm
Posts: 51
pokud bys tuto diskuzi pročetl, viděl bys, že nemá vůbec žádný zájem se ubírat jiným směrem než vyměnit lepkové potraviny za bezlepkové a dál si jít ve vyježděných kolejích. najde se tam pouze pár jedinců (třeba já :) ) kteří pochopili, že tudy cesta nevede a je třeba zcela jiné změny

_________________
mirka


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 19, 2007 8:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Sep 28, 2006 3:47 pm
Posts: 141
Mirko :lol: pěkný příspěvek!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Nutnost destilky ?
PostPosted: Tue Nov 20, 2007 6:01 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 22, 2007 2:17 pm
Posts: 50
Location: Slaný
Jak moc je půst vázán na tu destilku ? Zajimá mě půst hlavně z duchovně očisťujícího hlediska, může někdo napsat zkušenost delšího půstu s klasickou vodou a s destilkou, porovnat ? Myslím si že třeba Ježíš v poušti při svém 40 dením očisťování se ,pokud pil, tak to nebyla destilka, plus jistě další jogíni či podobně praktikující u půstu neměli možnost používat destilované vody, v přírodě byla pro ně dostupná vždy běžná pramenitá voda. Jestli někdo o tom chcete něco napsat.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group