Pust.cz

Server pro učitele půstu
It is currently Sun Jan 21, 2018 4:47 am

All times are UTC

Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Thu Apr 26, 2007 4:20 pm 
Site Admin

V posledních měsících dostávám stále více žádostí o názory nebo o pomoc při zakládání půsdtvních klinik či sanatorií ve smyslu starého obrázku - viz článek
http://pust.cz/html/pustovni_nemocnice.html

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Apr 28, 2007 5:12 pm 

Ahoj Pavlíku,
opět moc hezky napsáno. Myslím si, že člověk, který se věnuje půstu vidí až dál za klamavou reklamu, půjčky a další "lákadla".

Mám kamarádku, která si vzala skoro půl milionu a teď maká, maká a maká aby splatila. Přitom je nemocnější a nemocnější, utahanější a utahanější, neupravená, vyčerpaná a když mi říkala za jaké kraviny peníze rozházela, myslela jsem, že upadnu...

Další kamarádka žije podle reklamy. Všechny novinky kupuje a zkouší a vůbec jí nezajímá z čeho je to složené. Peníze nejsou problém, takže může. Byt má nacpaný čím dál víc až k prasknutí tak, že se tam nedá dýchat...nemůže otěhotnět...(za léky a lékařské zákroky zaplatila tisíce)tady jsou krásně vidět souvislosti.
Pavla.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Apr 30, 2007 7:23 am 

To je vše pravda, jenomže civilizovanej člověk někde bydlet potřebuje a když vyjde splácení půjčky nastejno jako nájem, tak je volba jednoduchá. Navíc byt lze kdykoliv prodat a odejít třeba do lesů nebo pod most.
Ale rozházet půl milionu za věci bez kterých se obejdu asi neni moc moudrý.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Apr 30, 2007 3:56 pm 

No to teda Péťo fakt moc moudrý není. Prozradím, že jednou z věcí je např. nějaký supergigantický dvousložkový vysavač... My máme starý křáp - taky vysává (zatím) a ve špíně teda určitě nežijeme.
Pavla.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Apr 30, 2007 8:51 pm 
Site Admin

Problém je v kořeni jako u každé choroby - "splácení půjčky nastejno jako nájem" už je jen následek, kterému dnes už lidé nevidí příčiny (často nechtějí vidět) - stalo se to normou, podle jaké se člověk ve městě rozhoduje. Na Zemi je místa dost - není důvod si brát půjčky, které svážou ruce na celý život a jak to chodí, první půjčku nasledují další. Buď na splacení té první, nebo v lepším případě třeba na nové auto, které hodinu po nákupu prodáte maximálně za 70 procent ceny... A tak člověk plýtvá obrovským množstvím energie, kterou by jinak mohl použít ke svému osobnímu růstu.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue May 01, 2007 6:50 am 

Lidičky, pojmout globálně všechny problémy, které skýtá společnost a řešení, jak se z ní vyvázat... to je nadlidský výkon. Když zavrhnu společnost, tak nemůžu tady mastit do počítače a využívat internet... takže.. takže.. uff, dál to nebudu rozebírat.

K těm klinikám. Pavle, máš recht, plýtvat energií a dělat dobro pro společnost nemusí být vůbec nic správného. A copak je vlastně "správně"? Vše, co existuje.? Dobro+zlo.

A jsem hrozná palice, stále mám tendenci druhým ukazovat cestu. Prostě si nemůžu pomoct! Bylo to tady zopakováno x-krát, ale asi k tomu je potřeba si to i zkusit na vlastní kůži, aby člověk dozrál. Takže za skoro rok a půl od prvních půstů teprve pomalu začínám pociťovat, že je mi to jedno, ať se druzí cpou, čím chtějí. Kdo přijde pro radu, dostane ji.

Z toho množství lidí, kterým jsem dala radu, jich hodně zůstalo u svých zvyků a i chvilkové zlepšení (v době, kdy se snažili), je nepřesvědčilo, aby na sobě dále pracovali beze mě.
Několik lidiček se chytlo, přečetli si server, knihu, jiné knihy o půstu a už jdou vlastní cestou, sedmičky, čtrnáctky... Většinou to jsou duchovně zaměření lidé již se zkušenostmi (třeba meditace, jóga apod.).

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue May 01, 2007 7:30 pm 

Souhlasím, mysl každého z nás je na určité duchovní úrovni. Jednou se všichni dostanou do bodu, kdy začnou pochybovat o svých smyslech a jejich bolestném uspokojování bez konce. Do té doby tu budou ti "normální" a ti "nenormální". Tudíž ti, kteří budou hledat a kterým ještě není dáno hledat. Nevšímat si jich, oni si nebudou všímat nás. Není v tom sobectví, jak by spousta lidí mohla říci. Sobectví vzniká jen z hodnocení druhého člověka. Nejvíce lidem dáme, když budeme žít v klidu a do světa tak bude proudit klid, jedině tak nebudeme ovlivňovat svět, jeho karmu.

Petr

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed May 02, 2007 11:36 am 

Supervysavače nebo třeba hrnec na vaření za 30 000 jsou opravdu zbytečnosti, stačí otevřít okno když nechci dýchat prach při vysávání atd.. Já teda mám dokonce i pračku na ruční pohon.
Pavel wrote:
Problém je v kořeni jako u každé choroby - "splácení půjčky nastejno jako nájem" už je jen následek, kterému dnes už lidé nevidí příčiny (často nechtějí vidět) - stalo se to normou, podle jaké se člověk ve městě rozhoduje.

Toho jsem si vědom a netěší mě to. Něco jako když psal Thor Heyerdal o domorodcích v tichomoří. Ptal se starosty proč má střechu z vlnitého plechu, když je to nepraktický, je pod tím horko, když prší tak to dělá rámus. A ten na to. Copak můžu mít jako starosta bambus, když je moderní plech a má ho celá vesnice? Nakonec tuhle normu prolomil američan, co si tam postavil vilu za xy milionů z původního materiálu.
Řek bych že hodně věcí je nepraktických ale je jednoduší se s nimi smířit než naopak. Alespoň dokud člověk z nějakého důvodu setrvává v civilizaci.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed May 02, 2007 4:43 pm 

Ahoj Petre,
dej prosim tip na tu pracku s rucnim pohonem kde se da poridit.
Diky. Mita

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu May 03, 2007 7:30 am 

Včera zrovna můj muž přišel domů, šel vybrat, aby bylo za co zaplatit složenky...a oni mu nabízelil, že může přečerpávat. Ač řekl ne, ne a znovu ne, přesto mu pracovnice alespoň vyplnila papír, který může kdykoli jen podepsat, protože prý kdyby přece jenom... Hned jsem ho roztrhala a vyhodila, paní se fakt namáhala zbytečně.
Neumím si představit, že bychom si z účtu vybrali víc peněz než tam máme. To co máme až tam dosáhneme nemáme potřebu šplhat výš.
A utrácet za krámy, oprašovat je a komplikovat si život... - půst a poznávání je tak krásné, tak svobodné, tak obohacující a možnosti nedozírné volnosti prostě nádhera!

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 04, 2007 7:20 am 

pekne napísane, mne tiež pôsty priniesli chuť odriekať si kopu zbytočností, ktorými som sa roky obklopovala.
a hrozne ma to baví, ani si neviete predstaviť aký je to oslobodzujúci pocit, mám viac času na prechádzky, prírodu, premýšĺanie o živote a rozprávanie sa so sprieznenými dušami pri čaji ,
odriekanie má min. také čaro ako pôsty - vlastne oboje je druh odriekania si, zdá sa, že odriekanie je odoberanie,
ale funguje to presne naopak

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 04, 2007 7:30 am 

aké to asi musí byť, dvor plný trávy a kvetov, slnko nádherne svieti,
nad hlavou štebocú vtáci k tomu koryto s vodou a pranie v rukách,
a šaty vysušené len tak na slnku majú nádhernú vôňu,
pripomína mi to film Ako vytrhnúť velrybe stoličku,
je to sen, ale ktovie, možno sa mi raz splní, keď tu Pavel hovorí, že myšlienka je čin

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 04, 2007 8:00 am 

Ta pračka se dá koupit snad v nějakým vetešnictví - stejná jakou měl Izer ve svym pořadu pro losování, jak jsem jednou viděl. Hliníkový buben s vlnitými stěnami, na nožičkách, s klikou postraně. Když se tím dobře točí, zvládne to co automatická, možná ještě líp. Před týdnem, když jí viděl známý, byl příjemně překvapen že jí taky používám. Takže je asi ještě trochu rozšířená.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 04, 2007 11:43 am 

Leo, taky jsi to napsala moc hezky. Pavla.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri May 04, 2007 6:54 pm 
Site Admin

Alespoň dokud člověk z nějakého důvodu setrvává v civilizaci.

Pozor, civilizace na Zemi je celek, kde si každý! opakuji každý! člověk může vybrat, ve které její části bude žít! Samože to má základní podmínku - civilizaci na Zemi je nejdříve třeba dobře poznat a to nelze uskutečnit z tepla pražského paneláku. A pak si vybrat a nebo (raději?) zůstat sám.......

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC