Pust.cz

Server pro učitele půstu
It is currently Tue Jan 16, 2018 3:24 pm

All times are UTC

Post new topic Reply to topic  [ 75 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
PostPosted: Sun Nov 25, 2007 11:25 pm 

Na celem svete existuji mnisi, kteri se rozhodli odtrhnout se ze spolecnosti a kultivovat se v odlouceni jako poustevnici. Naskytla se ale otazka jidla a piti a tak se uchylovali k tzv bigu. Tzn pust be jidla a vody. Bylo to ciste jen z toho duvodu, aby nemuseli resit otazku stravovani. Pak se treba zapecetili do nejake jeskyne. Meditovali od rana do vecera, po celou dobu sveho poustevniceni. Ne kazdy ale dosahl osviceni. Nekteri tam sedi uz tisic let a za tu dobu toho prilis nedosahli.

Reaguju tim na "Půst se jeví jako nejrychlejší a nejdrastičtější cesta člověka k osvícení." Je to opravdu velice drasticka metoda - proc? Protoze samotnym pustem zadneho osviceni nedosahnete. A to je opravdu velice tvrde. Ostatne, jak by to mohlo byt tak jednoduche? Staci drzet pust. Tak to by tedy lide meli prestat jist a pit - to by mohl buddha mavnout rukou a vymytit ze sveta vsechnu vodu a jidlo, ne? A vsichni lide by dosahli osviceni, protoze by byli prinuceni k bigu.

bytosti v jinych dimenzich, ktere nemaji fyzicka tela, nejedi ani nepiji a jsou na stejne urovni jako my a nemuzou se z ni hnout. Jakto ze nedosahly osviceni?

Lidske bytosti maji proste jen vrozenou schopnost nejist a nepit a cerpat energii primo - a to, ze budete vuzivat tuto schopnost vas dovede k osviceni? Kde je zlepsovani charakteru? Kde je zbavovani se svych pripoutani k tomuto svetu? Tim ze prestanete jist a pit se zbavite jen techto dvou pripoutan. A co zadostivost? Co sobectvi? Co lpeni na svem ja? Co zarlivost? Co lidske emoce? Co bojovani o svuj prospech v lidske spolecnosti? Jak by to mohlo byt tak jednoduche?
Pustem si procistite telo - no a co, tak budete mit procistene telo - to znamena osviceni? To urcite ne. Budete mozna stastnejsi lidske bytosti a to je taky fajn, ale jen tohle chcete?

Neztracejte svuj drahoceny cas ktery vam byl dan tim, ze vsadite vse na pust. Najdete si kultivacni praxi, obdrzte zakon a opravdove se kultivujte. Jestli bude soucasti te praxe pust, drzte pust. Jestli ne, nemusite ho drzet a telo vam bude procistovano jinak a bude i trpet jinak. Kultivace je vznesena a uzasna vec, nenahrazujte ji pustem.

Profile  

Post subject: jasně
PostPosted: Wed Nov 28, 2007 8:45 pm 

Georgi, nesmíš brát slova doslova. To, co říkáš není žádným tajemstvím, to je přeci jasné :)
Půst je spíše jen jako pomocná metoda. Neber vše doslova ;)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Nov 29, 2007 3:19 pm 

Myslím si, že půst je cesta k vyšším cílům. Kdybyby budha mávl rukou a lidé by byli přinuceni nejíst a byli osvíceni o tom to není. Právě proto, že nejsou nikým a ničím nuceni a jdou sami za sebe ač ostatní nechápou a užívají si "radostného blahobytu" v tom je ta síla.
Pavla.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Nov 29, 2007 7:19 pm 

Dharmabay: urcite nechci brat slova doslova, ale ta myslenka ze slov vyzarujici je sama o sobe doslovná, ne? :) Krom toho, myslim si, ze to bylo opravdu k veci, protoze jak na foru, tak na zakladnich strankach je zakorenena atmosfera pust = osviceni. Takto to na me pusobi a mozna, jak ty rikas, je opravdu vse jinak.

Pavlína: to co rikas je rozumne a v podstate je to tak - lide si opravdu musi uvedomit veci sami a nikdo jim nemuze takovymto zpusobem pomahat. Chtel jsem jen necim ukazat na absurditu celeho deje.
Co se vyssich cilu tyce - jde o to, co si predstavujes pod vyssimi cili. Staci ti na tve vyssi cile pust?
K tomu, aby jsi dosahla osviceni, se ve zkratce potrebujes zmenit. Jak ches prijit na to, jakym zpusobem se mas zmenit? Vis co mas menit? Vis jak se zbavovat spatnych veci ve forme pripoutani? jestli budes drzet jen pust, nejenze nebudes vedet co mas delat, nebudes ani vedet proc to mas delat a jak to mas delat. Mluvim napriklad o odstranovani pripoutani. Nektera jsou dobre zkryta a ty ani nebudes vedet, ktera jsou velice zrejma, natoz znat zpusob, jak dat ty spatne veci pryc.

V podstate, jde mi o tohle. Vsiml jsem si (je to z meho pozorovan a tedy ciste subjektivni), ze v dnesni dobe se obevuje hodne veci typu "osviceni-udelej si sam". Ja jsem toho nazoru, ze prijit na vsechno sam, bez Zakona ktery bude lidskou bytost vest, je pro normalniho cloveka proste nemozne. Bytosti, ktere zakladaly velka svetova nabozenstvi, nebyli obycejni lide. Byly to bytosti, jenz sem sestoupily z velice vysokych urovni, aby poskytli lidstvu Zakon a tedy spasu. Tady pak nalezli svou vlastni cestu domu a predali ji lidem, aby je vedla. Ale ani oni nedosahli osviceni hned, trvalo jim to i nekolik desitek let. Jak dlouho to potrva normalnimu cloveku, jako jsem ja, nebo vy, nez toho dosahne sam od sebe? A je to vskutku vubec mozne? Neni to spise vtip?... no, uz se tesim na zaver, co z toho podle me plyne: na svete jsou odzkousene veci, cesty, ktere uz pred vami nekdo vyslapal, aby jste po nich mohli jit a neztratili se. Tak proc se lide porad tvrdohlave snazi, jit na to sami? Neni to pripoutani?
Samozrejme, i mezi kultivacnimi praxemi a nabozenstimi jsou veci, ktere se jaksi taksi dostaly do slepe ulicky a uz pro cloveka ktery chce dosahnout toho co vy, nemuzou udelat nic. Rekl bych, ze v nejhorsim stavu je krestanstvi. A pro bezneho cloveka , jenz se musi kultivovat v lidske spolecnosti a neni mnichem v klastere, je i jakakoli forma buddhismu v podstate nepouzitelna. A tak se tvori skupinky - jedni delaji Diamantovou cestu, druzi zase Karma Kagju, Zen buddhismus a dalsi a dalsi. A jak to tak delaji, drzi se porad na stejne urovni a nemohou postoupit vyse. Maji stale jen to pochopeni Zakona na velice nizke urovni. A tak se v dusledku stane to, ze si z toho udeli spise svuj zivotni styl a neberou to prilis vazne, z hlediska kultivace. Ale vsechno je k necemu - ikdyz je to tak, ti lide patri do urciteho typu spolecnosti, jsou mili a chovaji se slusne k ostatnim lidem a to je taky hezke.

(Chtel bych rict, ze jsou v tom obsazeny moje subjektivni dojmy, ktere opravdu nechci nikomu vnucovat, nebo jimi nekomu ublizovat)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Nov 30, 2007 4:06 am 

GeorgeLD, právě půst mi ukazuje spoustu věcí, které bych jinak vůbec nepoznala, nevěděla a neposunula se tam, kde jsem dneska. Každý člověk je tady na určité úrovni vývoje a nikdy průběh cesty, poznávání a vývoje nemůže probíhat stejně, protože každý taky jinak přemýšlí a jedná. A taky každý má za sebou z minulých životů jiné karmické zatížení. Pro Tebe je půst jedna (třeba nedokonalá) možnost, pro mě je to nejlepší co jsem mohla udělat.
Zdraví Pavla.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Nov 30, 2007 3:32 pm 

Vzhlížet k tomu, jako k něčemu nedosažitelnému nemá smysl. Záleží na karmě a v ní je skrytá i tvá pracovitost. Těch lidí bylo už poměrně dost, kteří této mety poznání dosáhli.
Máš pravdu, že dnes bychom chtěli vše okamžitě, jenže právě tuto duchovní cestu nelze oklamat a zkrátit si jí. Jedině lidé upřímní, pokorní a čistí ji mohou dosáhnout. To je na ní přece báječné. :)
Dnes vzniká opravdu velká spousta cest. Ne všechny jsou přímé. Proto je jednodušší být sám sobě světlem a i když tomu příliš nevěříš, lze jít sám osamocen a dojít k poznání. Je nutné vycházet zevnitř, z vnitřního klidu a pozorovat a pozorovat. To je učitel k nezaplacení.
Možná, že právě Ježíš dosáhl poznání skrze půst (vždyť právě když se vrátil z pouště začal plácat tu svou cestu, kterou bohužel nikdo nepochopil), i kdyby byl jediný, tak je jasné že to jde, i když to není jediná z cest. :) Ale pokud zkusíš, zjistíš, že pomáhá postupně posouvat blíž a blíž. :)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 01, 2007 12:09 pm 
Musime jit sami a kracet sami za vsech dob.Je treba zit nezavisle,aniz bychom se opirali o cokoli.Shodoka
Nesmime byt zavisli na nikom a na nicem,ale musime jit sami. Mistr Obaku
Myslet prilis mnoho je nemoci.Je to zbytecne.Mistr Deshimaru
Moderni clovek se necha vesti,aniz by vedel,kam jde.Mistr Deshimaru
Vnejsi chovani musi souhlasit se zakony statu,ale vnitrni zivot ma stati nad pravidly.
Nas jediny problem je tento : postavit se tvari v tvar zivotu v pritomnu.Mistr Kodo Sawaki
Neni dvakrat tento den,Maly cas velky drahokam ,Tento den se nevrati, Kazda minuta je nedocenitelny skvost.

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 01, 2007 12:28 pm 

jonathanbrno: pekne slogany :) mozna ti prijde, ze je to primo k veci ktera se tady resi, ale neni. Ty slogany jsou jiste pravdive, o tom nemusime diskutovat, ale nejsou tady ve spravnem kontextu, opravdu.

Dharmaby: souhlasim s tim, ze ma vsecno sve karmicke souvislosti a tedy i schopnost cloveka popstupovat v pred. Ale jako obycejni lide nemame prilis dobre karmicke vztahy. Kdezto, kdyz sem sestoupi bytost vysoke urovne, narodi se s velmi dobrymi duchovnimi sklony. Souhlasis? Pak je tedy pro ni cesta osviceni mnohem snazsi a klidne si muze sednout pod strom jako Sakjamuni a za nekolik desitek let se osvitim k vemi vysoke urovni. Tedy co jsem chtel rict neni to, ze to neni mozne, ale to, ze je to velmi tezke pro obycejneho cloveka, ktery je tady uz nespocet tisic, mozna milionu let a za tu dobu se uz celkem slusne ztratil a napachal mnoho spatnosti. Takze, clovek se muze na cestu vydat bez Zakona, ale myslim, ze pro prumerneho cloveka je takova jeho cesta predem odsouzena k neuspechu, i kdyby pri nem stali vsichni svati, kteri by se mu snazili z tech vysokych urovni pomahat. Pomahat v uvozovkach, nikdy mu nemuzou primo rict co ma delat, muzou mu jen stavet prekazkky a doufat ze se s nimi spravne vyporada - ale jak on by mohl? Nemuze pochopit o co jde a urcite se s nimi vyporada spatne, jestlize nema neobdrzel Zakon ktery by ho vedl a ty bytosti mu nemohou vykouzlit knihu.

Udelej to a to, pak zahni doleva zmackni brzdu a pak se zase pomalu rozjed. Takhle to nevunguje v zadne kultivacni praxi a pote co clovek obdrzi Zakon, stejne musi kracet po sve ceste "sam". Samozrejme nikdy neni sam, ale jevi se to tak.

Pavlina: to je jiste dobre, je dobre ze drzis pust. Je to mnohem lepsi, nez nedalt nic a byt jako to stado v dnesni spolecnosti. A urcite behem pustu pochopis mnoho veci, to je jiste :)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 01, 2007 3:06 pm 

GeorgeLD wrote:
Ale jako obycejni lide nemame prilis dobre karmicke vztahy. Kdezto, kdyz sem sestoupi bytost vysoke urovne, narodi se s velmi dobrymi duchovnimi sklony. Souhlasis? Pak je tedy pro ni cesta osviceni mnohem snazsi a klidne si muze sednout pod strom jako Sakjamuni a za nekolik desitek let se osvitim k vemi vysoke urovni.

V buddhismu se říká že se rodíme do lidského zrození díky určitému typu převládajícího karmického zatížení, které právě této sféře lidí odpovídá (jedné z celkem šesti říší samsára) kromě jiného , stejně jako narození v říši prétů nebo bohů odpovídá zase pro tuto sféru typickému převládajícímu karmickému zatížení. Pak i taková tebou uvedená bytost z vysoké úrovně by se musela "potřísnit" touto karmou aby se zde podle mně mohla zrodit, a tudíš by se svojí očistou jistě měla také dost práce a nestačilo by si jen tak sednout pod strom.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 01, 2007 4:25 pm 
:D :) :lol:

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 01, 2007 4:26 pm 

Mac: no, dejme tomu, ze by bytost musela splnit jiste podminky pro to, aby se zde inkarnovala do lidskeho tela, napriklad za ucelem spasy lidskych bytosti. A samozrejme taky bude mit dost prace - chci ale srovnat jeji pristup a pristup bezneho cloveka. Pro tu bytost bude kultivace mnohem snazsi, nemyslis?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 01, 2007 4:33 pm 

George:
a jak dotyčný pozná, že je ta vyšší bytost? Co když to jsi ty? Každá bytost je toho schopna, tvůj negativní pohled a nastudované karmické zákony jsou sice hezké, ale radši bys měl praktikovat, aby jsi pochopil, že je to možné. Nemůžeš přeci brát to, že pouze budha, ježíš byli ti dokonalí, házíš si tím klacky pod nohy. To rovnou ani s tím praktikováním nezačínej, i to bude tvá karma, karma člověka, který se cíleně ponižuje.
Mám kamaráda, který to poznání má, poznal ne-já. Ale pravděpodobně v tom vidíš něco nemožného, protože jak někdo obyčejný by toho byl schopen, že? :)

Kdo si myslí, že je spoután, je spoután, kdo si myslí, že je osvobozen, je osvobozen.
Je to jen o prohlédnutí klamu, ničeho jiného, nehledej v tom něco složitého.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 01, 2007 6:03 pm 

A proc si myslis, ze je dulezite, snazit se to poznat? Ja porovnavam, kdo to ma jednodussi a komu to bude cinit vetsi potize. Mozna ze jsem neco napsal spatne, mozna ze ty jsi neco spatne pochopil. Mozna jsi mel zamer spatne to pochopit spolu s nejakym pripoutanim ktere te k tomu vedlo.
Snazim se jen nastinit pyramidu, k jejimuz vrcholu by se mel obycejny clovek, s charakterem obycejneho cloveka a s velkym mnozstvim karmy (v buddhismu nejspise spatna karma) pokusit dostat tou nejkratsi, nejprimejsi cestou, protoze jinak by to taky nemusel zvladnout. A to je cele. A kdyz to shrnu jeste vic, chci rict, ze pust neni nejkratsi a nejprimejsi cesta. Jenomze ty si asi reknes: co to blaboli? Staci jen chtit! - Jenomze to tve "jen chtit" je cele tajemstvi a urcite to neni "jen", od takove myslenky se odviji vsechno.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Dec 01, 2007 10:51 pm 

Protože je to smyslem života, je nutné poznat iluzi, sen, který sníme. Ono je těžké srovnávat kdo to má jednodušší, kdo složitější. Není důležitá karma, tvrzení, že abych se narodil jako člověk je vzácné,není pravda. Vím o sobě a vnímám své světlé i stinné stránky a věř mi, že jsem provedl v minulých životech hodně špatných věcí, které mě drželi při zemi a přesto jsem teď tu, a mám příležitost, znám cestu ven z utrpení, stejně tak i ty a o to máme oproti lidem, kteří "žijou život" výhodu. Nejde tu o nějaké povyšování, doufám, že mi rozumíš. Prostě karma je jasná, ale i když jsem měl za sebou život na východě, zabíjení, atd. přesto jsem tady, sice v ČR, ale k duchovní cestě jsem se dostal poměrně brzy v mládí a mám šanci a záleží na mně. Tak zapomeň na to, co jsi si přečetl o karmě.
Už to, že čteš něco duchovního a víš o cestě, není něco obyčejného. To, že si přečteš o lidech, kteří desítky let meditují zavření někde ve skále, neznamená, že oni dělají něco dobře, ty však můžeš. A s těma tisíci letama jsi to trošku přepískl, je to jen tělo, které je tu trapně krátkou dobu, těžko tam budou strašit tisíce let, to je fantasy.
A co se týče půstu, tak já nic takového neřekl, ale myslet si můžeš co chceš, máš na to právo, jen tu možná mluvíš o něčem, co jsi možná nikdy nezkusil.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Dec 02, 2007 1:03 am 

Příspěvek smazán

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 75 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC