Pust.cz

Server pro učitele půstu
It is currently Tue Jan 16, 2018 3:34 pm

All times are UTC

Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Tue Sep 18, 2007 6:41 pm 

Ahoj, chci se s Váma podělit o svoje zkušenosti.
Zatím jsem nejdéle držel půst 13 dní. Nyná držím kratší půsty 24 nebo 48h týdně. Lákají mě delší půsty, ale bojím se hodně citlivé reakce těla na charakter potravin. Mám zkušenost, že tělo začne po delší době hladovění neuvěřitelně citlivě registrovat energetiku okolí. Když jdu po 10dnech hladovění v supermarketu mezi regálama, není problém vycítít třeba který chleba je kyselý aniž bych ho ochutnal atd.
No a potom, když začnu jíst tak nevim jaké složení potravin je vhodné.
Každá zelenina má jinou energetiku. Jinak bude tělo reagovat na okurku a jinak na ředkvičku. Uplně jinak na hrášek, zelí či rajče atd.
Zdá se mi, že server o půstu by měl být z tohoto důvodu také server o jídle a o jeho energetice a dalším charakteru. Nebo snad ne?
Návod jíst napařovanou zeleninu je určitě velká pomoc, ale není to pro tak citlivé tělo, jako je tělo po delším hladovění přece jen málo?
Vy s tím problémy nemáte?
Pravidla půstu můžou být pro všechny stejná, ale určitě ne stejné složení potravin pro každého, ne? Pro někoho je dobré využít chladivé okurky.
někomu přijde vhod ředkvička a tak. Ale o tom tu není ani sluvko.
A tak se ptam kam se tady zatoulala druhá půlka servru o jídle a jeho charakteru.

Děkuju za odpovědi. David

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Sep 18, 2007 7:30 pm 

Ahoj Davide, ja dany problem resim tak,ze se snazim maximalne poslouchat sve telo.Kazda navratovka je u mne jina,protoze i kazdy pust u mne probiha jinak.Jednou sili telo po cibuli,jindy zas po arasidach(neprazene,nesolene).Proto to nijak neresim a snazim se mu vyhovet s vyjimkou ziv.bilkovin,tuku,cukru,soli po celou dobu navratovky.Nyni je napr. mym hitem stava z cervene repy+mrkev(cisti a regeneruje jatra ,coz zrejme po jejich velke ociste potrebuji a tak si telo reklo..). Co se tyce stav je dobra kniha od Walkera Čerstve ovocne a zel.stavy a pak kniha Lecime se ovocem a zeleninou-autora nevim. Cukr nahrazuji medem, tuk vodou.Po delsim pustu mi vyhovuje zacit redenymi zeleninovymi stavami( 1dil stavy :2dilum vody ),ktery nasledne koncentruji. Jak postupne prechazim na pevnou stravu,ubiram stavy.Protoze si vedu velmi podrobne zaznamy jak o prubehu pustu ,tak i o jidle behem navratovky,potvrdilo se mi,ze jidlo konzumovane behem navratu u mne primo souvisi s tim co se lecilo.Napr. pri predchozim 16 d.pustu jsem jedla nesmirne velke mnozstvi cibule(nejprve naparene,pozdeji syrove).Nakonec se ukazalo,ze se mi ze zaludku odstranily 3 polypy a zrejme telo potrebovalo prirodni antibiotikum,aby misto dolecilo.Takze naslouchat svemu telo je skutecne jediny zpusob, jak to delat spravne :)

Profile  

Post subject: Strava v návratovce
PostPosted: Wed Sep 19, 2007 8:04 am 

Nejbezpečnější stravou v návratovce je chemicky neošetřovaná zeleninka a nestříkané ovoce z vlastní zahrádky.. Kdo nemá zahrádku, může volit následující alternativu:

1) produtky odebírat přímo od soukromých bio pěstitelů, kontakty najdeš tady: http://www.biopotraviny.cz/cz/
konkrétně tady :
http://www.biopotraviny.cz/cz/index.php ... title=Farmáři,%20partneři&url=farmari/index.html

2) produkty z bioprodejny (většinou již nejsou dostatečně čerstvé)

V návratovce (ale i mimo ni) není vhodné konzumovat podřadné (chemicky vypěstované+konzervované) produkty kupované u Vietnamců nebo v supermarketu...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Sep 19, 2007 7:08 pm 

Děkuju za odpovědi,
Marie arašidovou manii znám :D . Nakonec mi to nedalo a dočetl jsem se,
že arašidy jsou lékem na nervy, obsahují řadu vitamínu skupiny B.
Během půstu člověk přichází o tuky a vitaminy skupiny B jsou rozpustné v tucích tak kdo ví... Arašídy jsem jedl po kvantech, vypíral jsem z nich sůl. Jindy jsem dostal po kratších půstech neodolatelnou chut na kešu oříšky. Zpětně jsem zjistil, že obsahují velké množství zinku a cukru. Bylo to v období, kdy jsem se snažil vyhybat cukrum a sladké chuti vůbec. Arašídy jsem jedl po kvantech, vypíral jsem z nich sůl. Asi opravdu žádný universální návod neexistuje. Ještě Vás chci poprosit, jestli by jste mi mohli doporučit nějakou lékarnu v Praze, kde prodávají destilovanou vodu. Oběhal jsem jich asi pět a nekolikrát jsem si vyslechnul přednášku na osmotický tlak :D, destilátor si zatím z kupovat nechci. Děkuju za typ na biozeleninu. Já mám ale problém, že když jdu do bioprodejny, tak si připadám nějak divně, trochu jako exot. Jako že se vyděluju a tak...
Cítím se tam nesvůj. nejradši bych byl, kdy by měly zdravou mrkev normálně v sámošce :D .

Ještě jednou díky, je fajn si takhle s někým psát.
David

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Sep 20, 2007 6:42 am 

Půstama se stejně odděluješ od společnosti (lepší je o tom 100% mlčet).

U zeleniny jde o to, abys po prvním jídle neskončil v křečích díky pořádné dávce chemie.

Oběhni lékárny a napiš pro ostatní, snaž se, chlape.

Hodně lidí tady už má destilátor - je to totiž bez keců a nejbezpečnější (čistý přístroj apod.).

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Sep 21, 2007 6:56 am 

U tech arasidu mi prislo zajimave,ze jsem je vzdycky nemela rada.Takze tou manii jsem byla opravdu prekvapena,ale dam telu co si zada...:)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Sep 21, 2007 7:00 pm 

Ahoj,
tak jsem dneska obešel několik lékáren shánět destilku.
V lékárně na Chmelnici (tram. zastávka Chmelnice) byla fajn pani,
prodala mi láhev (1l) za 32Kč. Dráhá je totiž sklenice. Jinak lze tam zajít
i s PET lahví a načepují Vám tam v ceně 12Kč/l. Bohužel ale destilka z téhle lékárny byla silně cítit po desinfekci. Připomínalo mi to jod.
Lékárnice mě tam upozornila, že skleněné láhve před čepováním
desinfikují. Ta voda se nedala pít:-(. I když jsem se taky už setkal, že
jodová desinfekce může zahubit škodlivé bakterie v žaludku.
Nechal jsem si tam načepovat destilku i do své nedesinfikované láhve
v naději vody bez zápachu. Voda ale byla stejně cítit po jodu.Nakonec jsem zkusil lékárnu v Palackého ulici a tam mi prodaly
vodu: Aqa purificata (čištěná voda) 31Kč/l. Měli ji v plastu, ale měl jsem z ní moc dobrý pocit. Dneska měli poslední láhev, tak snad brzo doplní zboží. Výrobce této vody: www.kulich.cz
David

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Sep 22, 2007 4:12 pm 

Ahoj Davide,
právě v tom oddělování se od "širokých mas" je to kouzlo krásné volnosti a svobody. Mě se líbí být jiná než dav, dělat věci po svém, pít destilku, kupovat kvalitní potraviny, očisťovat se půsty, rozumět si se svým tělem a vidět dál a poznávat a dávat si zkušenosti dohromady podle úplně jiných měřítek než je běžné. Mám ráda ten svůj svět ve kterém je mi dobře.
Zkus se na to podívat z jiného pohledu.
Pavla.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat Sep 22, 2007 4:17 pm 

Děkuju Pavlíno

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Sep 23, 2007 8:38 pm 

Davide,myslim,ze zde najdes hodne odpovedi na sve otazky v oblasti stravy:http://mujweb.atlas.cz/zdravi/zdrava-strava/celytext.htm

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Sep 24, 2007 10:25 am 

Pavlínko a dovedly Tě půsty k nějakému duchovnímu neklidu ? Píšeš jen o čištění a stravování a jiném životním stylu. Ale to je jen první krok.. někam výše..

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Sep 25, 2007 3:42 pm 

Ahoj Miluš,
vždycky už jsem byla "duchovně otevřená", takže půsty mi mnohem více otvírají další cesty v tomto směru. Nádherně jsem se uklidnila (byla jsem nervák), dokážu se dívat s daleko větším nadhedem na problémy, spoustu "neviditelných věcí" se mi spojilo do krásných souvislostí. Necítím strach, protože jsem sama se sebou v klidu a míru a vím, že mám před sebou další cestu plnou poznání v této oblasti na kterou se těším...

A další část, která k tomu všemu patří - jak jsi správně napsala - je důležitý v celém procesu i pohyb, který já jsem zanedbávala (kašlala na něj, protože stejně skoro nic nemůžu v tomto směru v souvislosti s mými pohybovými problémy) a nedávno najednou tak nějak to přišlo bez pocitu že musím, ale právě naopak jsem úplně otevřená začala nejen studovat věci o metabolismu, svalové hmotě a pohybu (nevěděla jsem o tom skoro nic) a dala jsem se do cvičení (v mezích mých možností).
Začínala jsem (velmi nadšeně) 20 minut denně, pak 40 minut a pak mě začalo všechno strašně moc bolet, protože to byl náraz na netrénované tělo (jak mi správně Pavel potvrdil). No tak jsem zbrzdila a mnohem pomaleji pak pokračovala.
Teď cvičím hodinu denně a každý den se na to těším, protože cítím jak jsem byla slepá, že jsem právě tuhle oblast nechtěla přijmout do svého života. Proto mi také všechno čistění šlo mnohem pomaleji než jsem si představovala.

Takže můj závěr: půst má tři základní části - duševní čistění a duchovní růst, tělesné čistění a změna způsobu a skladby stravy a rozhýbává tělo
i takových jako jsem já, kteří si mysleli, že to není až tak důležité.

Vzkazuju všem, kteří si myslí, že z důvodů nějakých fyzických problémů jsou pohybově omezeni i těm, kteří pohybově omezeni nejsou, ale nic dělat nechtějí - hýbejte se a rozhýbejte a najednou objevíte něco nádherného, právě tak jak jsem to objevila já.
Za tato krásná poznání vděčím právě půstu a opětovné díky Pavlovi za tyto stránky.

Pa Pavla.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Sep 26, 2007 7:31 am 

:)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Sep 26, 2007 4:33 pm 

Jo jo jo.... tak, tak... BEZ POHYBU ŽIVOTA NENÍ . . .
... no a že by i bez POHYBU MYŠLENEK života nebylo ? Na začátku bylo Slovo....

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC