Pust.cz

Server pro učitele půstu
It is currently Thu Jan 18, 2018 7:48 am

All times are UTC

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Překonání odporu doma
PostPosted: Wed Apr 22, 2009 5:13 pm 

jedu podle kalendáře a mám v tuhle chvíli šest dní návratu ze 14tky... Nebýt chyby ve třetím návratovém dnu (už jsem jí napravil) tak můžu říct že všechno je čímdál tím lepší a jsem dalším kdo může potvrdit - ano.. půst a kalendář funguje.Takže za toto ti děkuju..... Nevím jestli jsou 7 - zkouškou trpělivosti a 14 - zkouškou vůle... možná jo,ale určitě vím že 7 mě naučila respektu z dlouhodobýho půstování a 14 ho jenom potvrdila.14 mě navíc naučila i nepodceňování důležitosti návratu !!! ...po psychycké i po zdravotní stránce všechno v pohodě.. poslední 4 dny 14tky jsem začal odcházet fyzicky,kdy mě sebemenší převýšení,nebo výstup do prvního patra odrovnal tak,že jsem musel drahnou chvíli odpočívat na kanapíčku.. :-) ...takže jsem usoudil že na 21 a potažmo 40 (kterou chápu jako klíč který jsem poslední zhruba dva roky hledal) ..nemám po fyzické stránce.Alespoň ne tak jak je to v kalendáři...ne pro TUTO cvhvíli.Ke kolu - na kterym jezdím prakticky 5 - 6 sezón.. ( a teď děkuju za každej ten ujetej kilometr) jsem si tedy po 14. přidal ještě plavání a.. a tohle je myslím hodně dobrý a bylo by fajn říct to i ostatním začínajícím půstařům... přidal jsem k tomu poklony.. měl jsem s nima zkušenost už z minulých let.

je to cvik vyskytující se v buddhismu a v jedné z linií je součástí tzv. přípravných cvičení (ngondro) ..má význam na dvou úrovních - jedna je rozvoj a očista mysli.. kdy se k tomu přidává ještě určitá meditace (ale tohle bych do toho nepletl) a ta druhá úroveň spočívá právě v pročištění energetických drah a navíc ke slušnýmu protažení všech potřebných svalů a kloubů........ je to jednoduchý cvik a ten kdo nemá problém kleknout si,natáhnout se dopředu a pak se zvednout a tohle dělat třebas až do zblbnutí, ho může určitě přivítat.Můžu svědčit že pomůže víc než sebevětší dřina někde v posilovně.

a teď můj problém .. proč vlastně píšu....... Je mi 41.. jsem ženatý.. tři děti.... manželka už pátý rok v částečném invalidním důchodu.Přes počáteční odpor a skoro až hysterický výstupy ..konečně...pochopila.... že nejenže nekončím na AROu,ale že i ta destilka mě neotráví.. udělala mi velkou radost svojí první jedničkou (zvláštní je že lidi kolem mě začínaj s jedničkama a já z toho mám větší radost než ze svojí 14 - i když skeptici a ti co říkají "však počkej.. uvidíš" pořád ještě jsou )...... Lékaři léčili - neuzdravovali a tak je k dnešnímu dni závislá na pěti lécích..... jeden rozšiřuje cévy ( to je ten její problém - o francouzský holi kvůli motání hlavy a nabourané rovnováze,hlavu jak pátrací balón,nadváha ) ,druhý ředí krev , třetí a čtvrtý mají nějakou souvislost právě se žaludkem a řešením následků těch prvních dvou léků.... a ten poslední..? hmmm...? to bude něco co řeší následky všech těch předcházejících čtyř.Asi.
V učebnici ( mimochodem dobrým pomocníkem ) píšeš o postupnym snižováním dávek (až úplnym vysazením)v kombinaci s půstama a tak chci vědět... Můžu to brát obecně..? ..jakýkoliv léky..? snižování současně všech a nebo podle nějaké jejich "důležitosti"..? Stačí k tomu pouze jednodenní půsty v týdnu...? (mám obavu že na dlouhodobý půsty nemá odvahu .....při pohledu na moje fyzično ke konci 14ky - prý vypadám jak vysušená oliva a že mi chybí už jenom číslo vytetovaný na předloktí a že má o mě strach :-)

21 chci dát hlavně kvůli ní ještě letos - má alespoň příklad.Už jen to že neprotestuje,že nehysterčí.. že mi konečně uvěřila a že si půst osahává je velký úspěch....hmmm....proto jsem chtěl tu registraci.Abych se mohl zeptat zkušených....

Ještě jednou díky a já věřím že si jednou budeme moct pokecat tak,že budu schopný chápat i to "něco víc" o čem mluvíš... nic než tu víru nemám....

Libor.

Profile  

PostPosted: Wed Apr 22, 2009 5:58 pm 

Ahoj Housenko :D , sme na tom docela podobne, jednak s nádejou na hľadanie toho správneho kľúča a tiež s rešpektom pred 21-kou či 40-kou. Ja za pár týždňov rozbieham 21-ku a hoci 15-ka bola bezproblémová, cítim sakramentský rešpekt. Ale zase konečne si vychutnám druhú polovicu aj návrat v kľude bez práce, kolegov a stresu, beriem si na to dovolenku a teším sa na to ako budem len chodiť so psom po lesoch, čítať knihy a venovať sa sebe a svojmu vnútru.
Ja cvičievam počas pôstov Pozdrav slnku napr tu:
http://www.monada.sk/sk/115/obnova-zdra ... /index.htm
je to super cvik na roztiahnutie celého tela a podľa rýchlosti prevedenia dokáže byť aj docela vhodný na rozprúdenie krvi a zahriatie. Mimo pôstov nejako nenachádzam na toto cvičenie chuť a čas, vtedy zase behám a posilujem.
Čo sa týka tvojej 21-ky, či budeš s výkonom na tom podobne ako pri 14-ke sa nedá povedať, osobne by som do toho išiel, držal sa kalendáru a dal si to "podmienečne" a ťahal pokiaľ sa dá a je sila, a ak sa sila trvale minie a a neobnovuje sa ani ľahkou aktivitou alebo cvičením ( čo u mňa dokonale zaberalo ), tak by som to bez nejakých výčitiek a pocitov zlyhania pokojne skončil a za nejakých 7-8 týždňov znova zopakoval. Tak nejak to mám osobne aj ja naplánované pre prípad nepredvídateľných udalostí na 21-ke, ale zároveň cítim, že je dôležité necuknúť a ťahať to kým naozaj nie sú neprekonateľné problémy.
Ide práve o ten kľúč čo v úvode spomínaš, pokiaľ človek nepôstuje len pre zdravie a hľadá za tým niečo viac a možnosť rastu, myslím že o to viac sa pri tom musí do toho vložiť a prekonávať, lebo tak to vždy chodí - nič nie je zadarmo a každý si musí k vrcholu ( v tomto prípade 40-ke) vyšlapať a vybojovať ten svoj boj so svojimi strachmi o seba sám.
K tej chybe v návratovke - nechceš to rozviesť?

Profile  

PostPosted: Thu Apr 23, 2009 2:29 pm 

ahoj atmane.... dík za reakci :wink: i za tip na protáhnutí těla v průběhu půstu.. faktem ale je,že v průběhu 7 a 14 jsem si netroufnul na nic při čem bylo potřeba se nějak zvedat ( ze zdola na horu ) .. Zhruba po takovym 4.-5. dnu se mi totiž celkem slušně motala kebule,právě při tomhle pohybu ( ze zdola nahoru ) ,takže v průběhu delšího půstu (více než 3 dny ) pouze chodím s lahví vody v ruksaku.

Věřím že tvůj pozdrav slunci ti pomáhá,stejně tak jako mě pomáhají (mezi půsty) mnou zmiňované poklony.. a tak to má myslím být.Každý si najde to svoje a je fajn se o takový poznatek podělit i s ostatními... už jenom proto že to třeba doposud neznali.. hmmmm.... Nač strkat peníze do nějaký posilovny a energydrinků v mezipůstech ,když existují po staletí vyzkoušený jednoduchý metody ke kterým potřebuješ jenom vlastní tělo ,nějakou deku a hrnek čistý vody na vyrovnání vláhovýho deficitu po zpocení :)

K tý mý návratový chybě... no jsem zkrátka vůl.Ono to totiž při návratu po sedmičce nemělo tak dramatickej průběh a tak jsem víceméně zopakoval to co mi prošlo právě po sedmičce...

třetí den
snídaně - vaječná placka ze dvou vajec na másle,několik shery rajčat+ dva tousty... oběd - půldruhý misky boršče.........
tentokrát mě to stálo - nafouknutý břicho, křeče.. skoro až takový ostrý bodání a hlavně brouka v hlavě ve smyslu "doufám že se to dá srovnat.. protože jestliže teď selžu,pak mi už nikdo nebude věřit a skeptici si budou mnout ruce a budou mi předhazovat - vidíš..? mi jsme ti to řikali..!! "
zkrátka po zbytek dne už nic..pouze destilku ..a já volám HOSANA destilka..... :lol: a dal jsem si za trest pěkně ostrej ,hodinovej pochoďák podél řeky.....
...no a druhý den bylo všechno o.k. ..takže takhle pane kolego...

A tak říkám.. neexistuje špatná ani dobrá zkušenost.. existuje pouze zkušenost.A tu člověk buď má a nebo nemá... no...a tak jsem za tuhle zkušenost vlastně rád,poněvadž alespoň vím pro příště.

Do 21 ti moc držím palce.... Taky jí dám.Ale teď se chci zaměřit na nabírání fyzičky.Víš Atmane.. myslím že by mi bylo líto přerušovat jí.Pokud do ní půjdu tak musím mít vnitřní jistotu že jí dotáhnu do konce.... a tu teď v TUTO chvíli nemám.
Ale i tak děkuju za podporu...... ahoj....

Profile  

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 8:47 am 

modrahousenka wrote:
třetí den snídaně - vaječná placka ze dvou vajec na másle,několik shery rajčat+ dva tousty... oběd - půldruhý misky boršče.........

Ahoj, zdravím Tě rovněž ! Chyba je už to, že dělíš den na "snídaně-svačina-oběd-svačina-večeře" - zažitý nesmysl z dob našeho mládí, žel přetrvávající.
Stačí juknout na matku přírodu jak žerou zvířata a všechno živé tvorstvo - myslíš, že podle hodinek, nebo podle toho až dostanou hlad ?
Sám si odpověz co je správně.

P.S. druhá věc je, že takovýto "koktejl" z vajec tuku a mouky bych si netroufnul ani po 3 dnech půstu, neřku-li 7 a 14, i čerstvá zelenina s Tebou může pěkně zacvičit.
Ale jinak samože držím Ti palce v dalších půstech ! :)

Profile  

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 2:11 pm 

ahoj cepheus... víš ono je to spíš tak, že pro mě jsou to teď už jenom termíny.. jen slova..... a ty určitě víš jak se to má se slovama.
Blíž k pravdě než pojem snídaně a oběd bylo - "tak kolem devátý kdy se ozval žaludek jsem si dal první část "onoho koktejlu" :roll: a tu druhou tak nějak kolem půl druhý....."
opravdu se učím poslouchat svoje tělo než že bych se držel nějakých po leta vžitých a k jídlu "dopručovaných" časů..... ten kdo se učí samozřejmě i chybuje a koneckonců právě těma chybama se člověk naučí nejvíc.

jsem rád za reakci a děkuju...... ahoj :)

Profile  

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 2:52 pm 

NZ, určitě máš pravdu, píšu proto, že jsem si kdysi chvilku po 21-ce "osolil" rajčata. :lol:
Vásledek byl nestíhající ledviny, opuchlý lýtka jako balóny, mejl Pavlovi co s tím, rada - couvnout z5 a 3 dny nežrat a výsledek splasklý lýtka se dostavil.

Jj, chybama se člověk učí, je to pravda. (ale lepší je se poučit z chyb druhých, hehe, říkával jeden můj kamarád .. ) :wink: 8)

Profile  

PostPosted: Thu Apr 30, 2009 1:03 pm 

poučit se z chyb druhých..... :wink: jasně.... např. s tou solí byl pro mě dobrej poznatek a dávám si na to bacha.. nebo to co psal Atman ohledně vyšťavení sportem (posilováním) před půstem.. dobrá informace.Obvzlášť teď kdy se snažím nabírat fyzičku.... nerozumím trochu termínu 100 tepů za minutu - 10 minut denně.... Cítím totiž tolik energie že obvzlášť na kole to jen tak z radosti rozpálím plným tempem a jedu kdoví jak dlouho v tomhle tempu..... a něco si v týhle radosti a chuti užít si toho doslova opojnýho pocitu z mraků energie měřit.. ať už čas a nebo tep za minutu...? hmmm...? to mě fakt nenapadlo... :) mám za sebou další jedničku (druhou) po 14 a právě díky Atmanovi ( a jeho chybě ) jsem si před nima tohle "blbnutí" odpustil.....

takže ano... díky za vaše chyby a díky že je přiznáváte....

ale zpět k tématu - překonání odporu doma - s radostí převelikou vám sděluji že manželka zmákla už svojí třetí jedničku a dokonce si "troufla" odstavit čtyři z těch pěti pilulí...... a já jasně vidím jak pomalinku ožívá .. jako kytka co jí konečně po letech začali zalívat.Sice ještě pořád spousta keců,ale já vidím že jsou to fakt už jenom kecy a vidím že i ona uvnitř sebe sama VÍ že jsou to jenom kecy.... protože dneska ( v návratu ) povídá že by možná zmákla i tu dvojku...... A to po první svojí jedničce tvrdila ať zapomenu že by někdy šla do sedmičky.....
Koneckonců není to tak dávno kdy o mě známým tvrdila "blbec co si kurví žaludek" a kdy na mě hystericky ječela "..a s těma půstama končíš.. je ti to jasný...??!!!! "

..hmm.. a to je všechno.Dám o sobě vědět až udělám 21.. už mi otrnulo a těším se na ní...... howgh.....

Profile  

PostPosted: Sun Jul 26, 2009 6:03 pm 

Ahoj, i já musím nahlásit pokroky doma. Od prvního dlouhého půstu uběhlo cca 8 měsíců. Od té domy jsem měl 1x8, 1x14, 1x21 a nyní jsem v půlce 40. Manželce jsem musel celý čas vysvětlovat jak se fajn cítím, aby neměla strach. Teď to už zabralo a poprvé neprotestuje. Stačí jen občas říct, co jsem se nového dočetl o léčebném účinku půstu. Přeji všem hodně úspěnou domácí osvětu:)

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC