Pust.cz

Server pro učitele půstu
It is currently Thu Jan 18, 2018 6:08 pm

All times are UTC

Post new topic Reply to topic  [ 68 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
PostPosted: Sun Oct 29, 2006 7:34 pm 

Ahojte.
Chyba mi tu na novom fore nejaka zaciatocnicka podpora, tak jednu davam :).

Ak chcete schudnut, tak chudnite hladovkou. Inak sa to naozaj neda. Je
naozaj skutocne jedno, ci tu je vystavena nejaka "ezoterika," alebo ci s
tejto stranky dycha alebo nedycha nejake "mysticno," ktore s pohladu
"materialistu" robi zo servera server "cvokov," a nabozenskych fanatikov,
server ktory by tymito "duchovnostami" stracal na hodnote... Tym sa
nezaoberaj. Skus PRAX postu..
Ak sa tak niekomu zda, tak vedz, ze plati: niekto hlada dovody, niekto hlada sposoby. Ak ide len o schudnutie, si zarucene na spravnom mieste (ine infa su nepodstatne...). Je tu vela skusenych ludi, ktori vedia dat radu (velmi vsetkym dakujem). Drz post, a potom navratovku. Ostatne sa ukaze samo. Zacnite pekne jednodnovkami, a ucte sa naparovat zeleninu. Aj ked sa niekomu nezda, co moze zmoct jeden den postu do tyzdna. Clovek vsak za pokus nic neda...

Ak sa uz do postu pustite, drzat uplnu hladovku je ovela lachsie, ako sa
kotrolovat potom v navratovke pri jedeni. Nepustajte sa hned do xx dnoveho postu (samozrejme zalezi od okolnosti) nie kvoli tomu, ze by clovek nezvladol hladovat, ale preto, lebo si moze naozaj velmi lahko ublizit AJ nezvladnutim navratu. V poslednich dnoch so mnou dost zatocila navratovka, preto varujem aj ja pred navratovkou.

Mozno sa domnievate ti co to neskusili, ze uz mate vyskusane stovky diet, a toto bude hracka, a navratovka sa zda ako hracka. NIE. Post nieje hracka. Kto to neskusi, nevie. Navratovka je rovnako narocna, ak nie narocnejsia ako post. Je to uplne ine, ako dieta. Uplne sa menia velkosti porcii, a ich cas konzumacie. U diety clovek zivori, u navratovky sa clovek doslova uci, ako znova jest, a zacina OZIVAT. U diety to tak nieje! Takze este raz, naozaj pozor na porcie v navratovke, a na to, KOLKO porcii. Ak sa clovek v jedeni v navratovke utrhne, nedokaze castokrat zastavit, az ked uz boli zaludok. Post je jedna vec, navratovka druha vec, ako tu uz bolo x krat pisane, a x krat varovane. Navratovka je vacsi oriesok ako post.

Mne ovladat sa v navratovke robilo ovela vacsie problemy, ako "tahat sa za sebou" pocas celeho postu ako mrtvolu, neschopnu takmer chodit. Niekolko stale sa opakujucich x rad na navratovku: Stravovanie v navratovke je uplne ine, ako stravovanie pred postom. To bol pre mna najvacsi sok. Kazda navratovka je ina. Kazda navratovka znamena znova start jedla. Kazda navratovka ma po poste mensi objem porcie aky bol minimalne pred postom. Po dlhom poste telo je zvyknute nejest. Vtedy jedlo v navratovke zodpoveda hodne malym porciam, este aj v case po tyzdnoch navratovky. Ak drzite navratovku, jedzte skutocne az vtedy, ked je telo hladne. (toto je najvacsi problem a boj, ktory bol rieseny volou pocas celej navratovky - donutit sa odlozit jedlo, ze mi uz staci a zaludok naozaj uz do seba viac nedostane, aj ked este kazdu dalsiu porciu schopny v pohode prehltnut... - otazka spichykiii ;), vlastne psichyky... Pokial mozno chladnicku vyprazdnite len na jednu porciu - co oko nevidi, chute zbytocne netrapi ;)... ) Aj ked sa Vam zda, ze je vecer, a je cas na veceru, je to len zdanie. Cujte zaludok a jedzte az vtedy. Co na tom, ze je to az za dva dni. To je najtachsie prvy krat rozlisit rozdiel medzi hladom oci, nedostatkom chuti, ustalenym zvykom, a hladom zaludka! Denodenne som treba mat na ociach, ze objem mojho zaludka po dlhsom poste je o velkosti maleho poharika.

Ked zlihavalo vsetko ostatne, v poslednych dnoch mi pomahala veta, ktora ma "relativne" udrzala pri triezvom jedeni :) "Vsetkeho vela skodi."
Doporucujem opakovat pred kazdym jedlom :). Ak sa uz pustite v navratove do jedenia, a nedari sa Vam jedlo pustit z ruky aj napriek zufalej tuzbe skoncit a uz netyyyrat!!! svoj zaludok pozivanim :-O este jedneho kusku a este jedneho chutneho kusku ... dokial existuje nejaka chutna porcia... tak to robte aspon tak, aby ste ulachcili telu v co najvacsej miere travenie. Co to je? No predsa dokonale pozutie potravy na kasu, a zmiesenie zo slinami!
Zmes ktora vznikne, musi byt "slinokasa." Kysle jedla sa slinami neutralizuju, aj ph jedla sa zo slinami vyrovnava (dolezite).(nestaci len pozut, je nutne premiesit zo slinami). Na sladkosti typu "kolac, cokolada, cukrik" v navratovke radsej ani nemyslite. Akorat sa s toho kazia zuby :). taka sladkost, vinikajuca sokova terapia na zaludok...

Vyrazne prezuvanim ulachcite aspon travenie, a mimochodom, ludia, ktori mate problemy zo zapchou, toto je prva pomoc pre Vas! Z pociatku sa mozno bude zdat nemozne rozut potravu a smiesat, najst dostatok slin, ale neprestavajte s touto praxou zutia jedla a prehltania kase. Maso staci dokladne rozzut, to sa travi az v zaludku. Na tak zakladnu vec - zutie, sa zial v tejto dobe uz nemysli, nieje na to cas.

Je to Vase jedlo, nikto Vas nezenie, a aj keby sa Vam zdalo ze uz treba
"pohnut z jedenim," spomente ci Vam tych par usetrenych minut stoji za tie bolestive chvile. Zo "slinokase" sa obycajne neupcha organizmus. Dalej, ak mate dobre pozutu stravu, telo tolko netravi => viac energie, a lachsie vstrebanie potrebnych zivin (vlastne az vtedy sa zacnu vstrebavat ziviny prirodzenym sposobom). Telo si po case znova zvykne na dobre prezutu stravu, a patricne k tomu prisposobi sekreciu slin. Povazujem za zlocin nutit male deti urychlene konzumovat. Tato prax upravi aj travenie. Vyvarujte sa pitia nejakych exotickych cajov, a vseliakych pripravkov, vitaminov, bublinkovych vod. Kazda umela vec narusuje organizmus.

V navratovke doporocujem znova tu raz uz spominany sposob, ktory sa mi osvedcil.
- prvy den hrst zeleniny (cely navrat len naparovanej), a dalej cakat, kedy pride dalsi hlad. Myslite na to, ze hlad nepride tak ako po bezne dni
(samozrejme ze moj zaludok chudak znasal este dalsie procie...:-( )
- A dalej striedat po dalsie dni zeleninu, ovocie, zleninu, ovocie. Pokial
mozno zacinat v dni zeleninou prvou. Moje plany na navratovku boli ine, ako skustocnost. Predovsetkym zaludok nebol tak hladny, ako dostaval zabrat. Takze clovek sa asi na plany vykasle, ked zisti, ze zaludok si robi po svojom aj tak, a ak clovek chce drzat navratovku spravne, nezostava mu nez sa zariadit podla zaludka, nie tak, ako si clovek "mysli." (A neblbnite s nejakymi exostickymi ovociami...cerstvo nazbierane jablka vystacia...)

Poucenie pre mna: jest az ked je skutocne zaludok hladny. Clovek si az po navratovke uvedomi, ako je telo schopne prefektne fungovat aj na "hrst zeleniny." Vsetko ostatne je prepchavanie.

Ak jete, a nieste hladni, prepchavate sa. Ak jete, a mate chut, prepachavate sa. Ak by ste zjedli nieco, a mate chut a jete, prepchavate sa. Ak si myslite, ze ste hladni, a jete, prepchavate sa. Ak si myslite, ze by ste mali zjest nieco, a zjete nieco, prepchavate sa. Ak nieste hladni, a zjete, prepchavate sa. AK nemate chut, ale jete, prepchavate sa. Ak jete, a nemate chut, ani nieste hladni, ale nieco by ste si dali, alebo este mate na tanieri, prepchavate sa. Ak je nieco dobre, a jete, a nieste hladni prepchavate sa. Ak jete, a uz je to vacsie ako Vasa hrst, prepchavate sa.

Ak Vam skvrka v zaludku, a nejete, hladujete :), - vtedy je cas jest ;). Ak
zjete za objem svojej hrsti, skoncite, zaludok je plny, aj ked by to slo este trochu "natlacit.". Nemusite jest minimalne 4dalsie hodiny. Aj ked mozno budete mat pocit, ze jedlo po hodinke zo zaludka odislo.

Ak strieda pocas celej navratovky len naparovana zelenina a ovocie, vec si zbytocne nekomplikujete, nic ine naozaj netreba.
Ak si niekto mysli, ze v piatok si prida mast, v sobotu cokoladu, v nedelu
si da mlieko, a v pondelok zajde do restauracie, omyl. Nic take. Takze v
navratovke len zeleninu a ovocie, usetrite si tym mnoho starosti.
Olej, pecivo, a tazke veci doporucujem az po navratovke. Po navratovke aj tak este nebudete jest bezne porcie, a mozno si na zleninu zvyknete, ze ani cloveku ostatne veci ani nebudu nejako chybat. Ja napr. akosi mlieko uz nemusim.

Prajem vela uspechu dalsim.

vimi

ps: a co najmenej "prepchatych" dni v navratovke...

Profile  

Post subject: : )
PostPosted: Mon Oct 30, 2006 7:24 pm 

Ahoj Vimi - tak Ty mi čítaš myšlienky :wink: Pred pár dňami ma napadlo, že tu chyba téma "návratovky" ... Takže dík za prvý krok :wink:

Ja som držala v živote max. 10-dňový pôst. Návratovku som si pretiahla na 21 dní, počas ktorej som jedla iba ovocie. Bolo to cez leto - takže asi najviac som jedla šťavnatý melón ako "ovocnú sprchu". Dávala som si malé porcie v 3-hodinových intervaloch. Medzi tým iba vodu. Letné horúčavy, ktoré boli pre ostatných neznesiteľné, som znášala absolútne bez problémov: Očistená. A na ovocí.
Ale vtedy som o www.pust.cz ani netusila - takže som nemala také info ako dnes. Riadila som sa knihou "Léčení hladovkou" a ani sa mi nesnivalo, ze toľko ľudí pôstuje. Vtedy som sa cítila ako "exot" :roll:

Vimi - a Ty si si hneď prvý deň návratovky dala zeleninu pripravenú nad parou? Žiadne šťavy?

Ževraj prvý deň návratovky by sa mali piť iba riedené šťavy s vodou - 1 dcl? Je to tak?

P.S.: A ten odsek o "prejedaní sa" si úplne, Vimi, vystihla :wink: Žiaľ, chuťové poháriky sú niekedy (alebo väčšinou?) veľký labužník ...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Oct 30, 2006 8:57 pm 

Ahoj,
Len zeleninu nad parou, ved aj na webe o poste je napisane prvy den len sparenu zelenu. Kludne si ju daj. Neboli s tym ziadne problemy. Mimochodom, zdalo sa mi, ze zelenina sa stravila pomerne rychlo. Konkretne pol papriky a malicka paradajka (alebo pol strednej paradajky). Ja som sa riadil este infom z minuleho fora.

Dalsi den znova zelenina, a jablka, zelenina, jablka. Ale u mna to bolo moc rychle, daval som zbytocne mnoho porcii, normalne by som asi mal len jednu porciu zeleniny a jedno, dve jablka. Na buduce to spravim lepsie.

Pozor na velkost porcie, a hlavne ludia prosim pozor na to, kedy sa Vam chce znova najest. Neurobte tu istu chybu ako ja, a netlacte do seba dalsiu porciu skor, ako nezacnete pocitovat hlad v zaludku.
Nemylte si to, ze ked sa jedlo stravilo, a zaludok je prazdny, ze to by mal byt dovod nasupovat do seba dalsiu porciu jedla. Prazdny zaludok nieje dovod na jedenie.
Podstatny je pocit hladu, aj keby Vam sliny tiekli prudom, a oci Vas k jedlu niesli :). Az ked je hlad, vtedy je cas jest.

Takze u mna bol hlavne problem odhadnut kedy ma clovek chut ist jest, a kedy by skutocne mal ist jest.

Profile  

Post subject: Šťavy
PostPosted: Tue Oct 31, 2006 2:32 pm 

A prečo nie je lepšie po dlhodobej hladovke začať so šťavami? Veď nie sú pre zažívanie menšou "záťažou"?

P.S.: Vimi - prepáč za "ona" :wink:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Oct 31, 2006 4:01 pm 

Začínám zeleninou podle Pavla, šťávy dávám druhý a třetí den. Jinak se snažím v návratovce co nejdýl udržet takový ten stav nenasycenosti, je mi to nejpříjemnější, bohužel to nedokážu udržet dlouhodobě. Zatím :wink:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Nov 01, 2006 1:11 am 
Site Admin

Zelenina dá sílu a neagresivní energii a ovoce čistí, je agresivní proniká zbytkama zeleniny a rozkládá je. Pokud použijete ke startu ovocné šťávy, jejich agresivita poškodí holá střeva. Nejdříve se musí na stěnách střev vytvořit ochraný sliz napařenou neagresivní měkou zeleninou a až pak tento udržovat jako slabý film ovocem. Startem ovocem si poškodíte nebo znemožníte tvorbu ochraného povlaku vnitřku zažívacích orgánů. Důkladněji je vše popsáno v knize včetně zkušeností těch co tento postup nedodrželi.

Profile  

Post subject: Štart
PostPosted: Wed Nov 01, 2006 1:13 pm 

Pavel - díky moc za vysvetlenie :wink:

Takže prvý deň iba zeleninu nad parou. Porcia veľkosti hrste. OK. A koľko porcí za deň? Jedna?
A čo ostatné dni návratovky? Zelenina nad parou sa ponechá po celú dobu návratu a k tomu šťavy?

Mohol by tu, prosím, nejaký dlhodobý "půstař" napísať pre presnejšiu predstavu "jedálny lístok" ideálnej návratovky po dlhodobom pôste?

Díky moc.

P.S.1: Chcem sa poučiť, keďže moja návratovka bola "ovocná sprcha".

P.S.2: A aká zelenina je najvhodnejšia?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Nov 01, 2006 3:14 pm 

Spravna navratovka chce rovnaky trening ako post. Ked si ju dokladne natrenujes uz od jednotky, tak pri dlhsich postoch mas istotu, ze ten tlak zravosti Ta nezlomi. Budes presne vediet, ktora zelenina Ti robi dobre a tej sa budes vacsinou pridrziavat. Vacsinou som spravil chybu v mnozstve a v case kedy som sa uplne vratil k normalnej strave.

Pricip je velmi jednoduchy, ale chce to poctivy nacvik v praxi:
1.navratovka trva 2 x tak dlho ako post
2.porcia jedla je vo velikosti tvojej hrste
3.porciu musis dokladne a v klude rozzuvat
4. v druhej polke navratovky pridavaj uz aj ine jednoduche potraviny a ochutiny / po dlhsich postoch cca po 2-3 tyzdnoch

postup:
1.den 1x naparena zelenina, ostatne destilka
2.den 1x ovocie rano vecer 1x zelenina
3.den to iste /mozes aj poradie striedat a zacat zeleninou/

sol, cukor a ostre koreniny su absolutne tabu, minimalne do polovice navratovky a potom velmi mierne

presny plan sa postavit neda, ako tvoje telo reaguje uvidis sam pri poctivom nacviku v praxi. No musis dodrzat bezpodmienecne 2 veci:
1. mnozstvo jedla
2. druhe jedlo si dat az v tedy ked si skutocne hladny / pocit prazdnoty
v zaludku/ aj ked to bude az na druhy den
Mne napriklad perfektne vyhovuje brokolica, karfiol, rajca a dusenu mrkvu uz nemusim...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Nov 01, 2006 3:36 pm 

Caute.
moje poznatky:

V navratovke riesi clovek tieto veci:
1, kolko jest
2, co jest
3, kedy jest
4, ako casto jest

1, Velkost porcie - jest len za hrst.
Ludia, ak drzite dlchsi post, predsa sami citite, ze nieste napriklad schopni do seba naliat viac destilky ako par glgov. Myslite na to, ze zaludok je minimalne tyzden este scvrknuty na velkost maleho pohara, ani to nie.
Ak do neho zacnete tlacit, v nespravnej domienke ze sa Vam roztiahne, ublizite si. Neroztahovat, zaludok si sam vezme len tolko koko vladze, len tolko, aku ma kapacitu. Mozem Vam to potvrdit, roztahovanie nepomaha... Ak by bolo malo (toho sa naozaj nemusite obavat...), zaludok si bude hladom pytat znova, ale aj to az ked v crevach uz nieje co travit, a nieje teda energia.

prave to je ta zmena - nedostanem do seba viac ako minimum jedla (a som dokonca schopny na toto minimum fungovat...). Nesnazte sa zvacsovat porcie, a pozor na nieco take, ze dam si este trosku a zrazu hop - clovek "zozral" dvakrat tolko, ako planoval - neurobte tu istu chybu ako ja...

Prvy den staci cloveku naozaj len ta hrst. Viac nie, rozbiehate creva, dajte im sancu. Dlho boli v klude, nejde vsetko naraz, ani rychlit castejsimi porciami (velka chyba). Osvedci sa heslo: "radsej menej ako viac." Nebojte sa malych porcii, hladom neumriete z mala. To je problem, naucit sa jest malo.

2, Co jest - v prvom dni jest tu zeleninu prvu. Tiez ma po chvili uvazovania nad volbou navratovky napadlo - treba vytvorit novu crevnu floru. Creva sa v prvom dni akorat rozbiehaju, nejde to skokovo, preto ovocie nie. Akorat ovocie zrychluje posun jedla. Skratka nepremyslajte nad tym, proste to tak je - prvy den len hrst nejakej zeleniny. Mne posluzila velmi dobre paprika a paradajka, naparia sa priblizne v rovnakom case.

Druhy, treti a dalsie dni sa mi osvedcilo striedanie zeleniny z ovocim, den zacat vzdy zeleninou (samozrejme parenou). Mne osobne prislo ovocie ako prve jedlo nevhod, lepsie mi to pasovalo az na zeleninu. Jedna dve porcie cez den, podla hladu (zial aj podla mojej zravosti).

Potom boli do toho zamiesane oriesky, ale zasa moja chyba - bolo ich moc. Dalsim kiksom na to boli susene marhule a hrozienka - zasa moc velke porcie. (vyvarujte sa toho, staci len par kuskov, a na to sacok dat hned z dohladu prec:), lebo skonci vo Vas polovica sacka - potom Vam pride zle... :) )
Ak chcete jest susene nieco, tak kupte radsej nesirene, nieco bio, pokial mozno bio vsetko ;).

3, Kedy jest - ked zacne skvrkat v zaludku z hladu - jasne a vystizne :). Nie ked ma clovek chut, dal by si nieco, zda sa mu ze je hladny, chce nieco pod zub. Nebojte sa toho, ze sa Vam bude chciet jest az napr. za dva dni. (moj zaludok chudak musel travit jablka...) Prazdny zaludok nieje to iste, ako zaludok hladny. To je dolezite rozoznavat. trikrat zistuj hlad, jedenkrat jedz :). Vazne to zalezi od pocitu hladu, ci je uz ten "spravny cas."

4, Ako casto jest - moje pevne plany ze dneska zjem to a to boli na nic. Ak sa chcete riadit podla hladu, cakajte na hlad.

Nejaka ta zasoba zeleniny doma je, ovocie je, tak nic viac netreba (len hald :)). Nebute prekvapeni, ak nebudete jest cely den. (posobi tam hrozny zlozvyk, ze "uz je cas na jedlo"..., nedajte sa tym zlakat, zlomit chutou)
Niekedy moj zaludok dostal najest az po obede (zial moja pazravost to na vecer "poistila...") u mna boli plany tak maximalne v tom, ze aku zeleninu postupne do jedla pridavat. Z ovocia to bola dalsia akorat 1.mandarinka, a 1.kiwi, ale jablko sa mi zdalo najlepsie. Kiwi popalilo cele usta.

Ak clovek vydrzi celu navratovku na zelenine a ovoci, nic nepokazi. Navratovka fakt trva dvakrat tolko ako post. Tiez doporucujem vsetko nanajvys dokladne rozzuvat. Mimochodom, aj ja varujem pred solou a korenim. Pripravte sa na pomerne velky napor na psichku, ked clovek ma jedlo pred sebou, a moze si ho zobrat, ale nesmie :)... To je bolo pre mna najtachsie.

Nabuduce skusim tu brokolicu a karfiol. Vareny karfiol (az ku koncu navratovky) mi prisiel ako velmi chutny. A zlustenin boli dobre boby, tiez ku koncu navratovky.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Fri Nov 03, 2006 9:53 am 

Este by som sem uviedol malu poznamku, ktoru povazujem za dolezitu, a uviedol ju Pavol v inom vlakne. Pred postom je dobre znizovat jedlo.

Nieze si clovek povie pred postom, ze sa este raz "nazere." To nieje dobre. Ja som prakticky tymto zacal zit uz dost dlho na zelenine, a ovoci, pretoze pri drzani jednotiek som sa snazil pred postom moc nejest, napriklad v stvrtok uz len zeleninu, pokial mozno parenu.
Stredu pokial mozno nejest tiez tazke jedla, nieco vlastne varene.
Sobota nedela - navratovka po poste.
Takze pondelok nieco varene, v utorok ist na obed do jedalne.
Moc dni mi teda na "tazke" jedenie nezostavalo, ak som sa snazil drzat podla tohoto.

Vdaka tomuto rezimu mi spadla vaha na 58kil, a asi sa uz nemeni.
Aj bez dlhsieho postu, len jednodnovkami. Nemusi clovek drzat kdejake delene stravy, diety, ktorymi mu blbnu hlavy. chce to skor disciplinu, zmenit jedalnicek, a dodrziavat to, (presne ako tu uz niekto pisal). Overil som si na vlastnej kozi, ze je zo pravda.

Po 7 mi spadla asi este az na 54-56 (vyska asi 176 cm). Vyzeram ako s koncentraku, a pocas tychto dni som si siahol hlboko na dno mojich moznosti, ale citim sa teraz celkom v poho. Cvicenim sa da snad zasa nabrat. Nemam vahu, takze nemam kde sledovat hmotnost.

Profile  

PostPosted: Sun Nov 05, 2006 1:49 pm 

Po 21 dňovom pôste:

Mohli by sa piť v návratovke aj nápoje ochutené medom & javorovým sirupom? A môže sa jesť aj sušené ovocie (nemyslím hneď po pôste, ale napr. po 10 dňoch ...)?

Díky moc za poradenie :wink:

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Nov 05, 2006 4:49 pm 

Přírodní med po desátém dni používám (v malém množství), ale javorový sirup je mrtvá hmota, ten bych nepoužívala ani normálně, natož v návratovce!

Profile  

Post subject: Javorový sirup
PostPosted: Sun Nov 05, 2006 6:23 pm 

Alexa - javorový sirup je mŕtva hmota?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun Nov 05, 2006 10:29 pm 

Vsechno co je vařené je bez zivota. :?
Javorová míza ma jenom 2% cukru
a vaří se 10 hodin aby vznikl sirup.
Energeticky velice narocny vyrobek. :cry:

Profile  

Post subject: Javorový sirup
PostPosted: Mon Nov 06, 2006 10:56 am 

Tak to som fakt netušila, že sa varí 10 h!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 68 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC